capataArena „Motorul” din Aradul Nou a găzduit una din Semifinalele Cupei României – faza județeană, cu o favorită certă, echipa fanion a Aradului. Și, până la urmă, aceasta și-a tăiat partea leului cu o calificare conturată în ultima jumătate de oră.
Lucrurile păreau simple, după ce Capătă a profitat de o degajare greșită a lui Ciornei și a deschis tabela încă din minutul 5. Au urmat și alte ocazii bune ale „alb-roșiilor”, cu Stănaia și mai ales același Alex Capătă, care a mai amenințat periculos în două rânduri buturile adverse până la pauză. Singurul răspuns al Unirii a venit de la Ciocan, al cărui șut de la 20 de metri a fost respins de Bodea.
Dar, la 4 minute de la reluare, Giurgiu nu a mai greșit ținta, după ce a scăpat singur de la 25 de metri. Partida s-a așezat rapid în făgașul normal și, după ce a lovit bara (min. 53), Hlistei a marcat cu un șut la colțul lung de la marginea careului. Era minutul 66 și 2-1, iar de aici până la final băieții lui Nagy nu au mai cedat inițiativa. Ma mult, cu 11 minute înainte de final, au mai modificat odată tabela, prin Stănaia, care trimis din preluare, de la 25 de metri, exact în vinclul porții lui Ciornei. 3-1, rezultat final.
UTA Arad:  Bodea – Raț (22 Avrămuțiu), Wild, Cotoc, Filaret – Gheorghiță, Stănaia, Dobrean, Burlă (46 Vlad) – Capătă (68 Bulza), Leucuța (46 Hlistei).
Unirea Sântana: Ciornei –  Zopota, Paven, Sârdea, Blidar – Mateiu, But, Bolba, Vuin – Giurgiu, Ciocan.
Arbitri: Dorinel Herțeg – Alin Bolcaș, Cristian Cășuț. Observatori AJF: Florin Dumitru și Ovidiu Coman.
În cealaltă semifinală, Gloria CTP Arad – Șoimii Tauț 5-0, după golurile semnate Gîlcă (3), Gherghel și Urs.