tataSelecționatele României și Irlandei de Nord au terminat la ega­litate, 0-0, pe stadionul Windsor Park din Belfast, în Grupa F a preliminariilor EURO 2016 la fotbal.
Principalul câștig în urma acestui egal, venit după un meci mo­dest făcut de echipa României, este faptul că tricolorii rămân neînvinși și în fruntea clasamentului grupei.
România a fost dominată de Irlanda de Nord, mai ales în repriza secundă a partidei, a intrat în jocul fizic al britanicilor, dar a reușit să își creeze câteva ocazii bune de gol, mai puține decât echipa gazdă.
Keșeru a semnat prima oportunitate a partidei (2), din lovitură liberă de la mare distanță, trimițând minge destul de aproape de poartă. Nord-irlandezii au preluat inițiativa și Lafferty l-a testat pe Tătărușanu cu un șut (17).
România a avut apoi o perioadă destul de bună, iar Torje (18) a pătruns impetuos, dar s-a pierdut în momentul șutului și a pierdut mingea în poziție de gol. Chipciu a avut și el o șansă mare (31), dar a ratat șutul după o pasă foarte bună a lui Keșeru. Keșeru a fost aproape de gol (37), însă portarul McGovern a respins mingea trimisă cu efect din corner de atacantul român.
Finalul primei reprize a adus o ocazie mare pentru gazde, Tătărușanu respingând de sub transversală mingea trimisă cu capul de J. Evans (43).
Irlanda de Nord a început în forță repriza a doua și Dallas a tras periculos (47), dar mingea s-a dus pe lângă poartă.
Tricolorii au replicat și Chipciu a pierdut o nouă oportunitate, șutând în gazon din poziție foarte bună (48). Keșeru a tras din unghi, fără prea multe șanse, iar portarul a reținut (59), dar Torje a ratat cea mai mare ocazie de gol (65), scăpând spre poartă după o intercepție, doar cu un fundaș în față, care a blocat in extremis șutul.
Irlanda de Nord a pus presiune pe final, iar poarta lui Tătărușanu a fost sub asediu, goalkeeper-ul român salvând echipa de la înfrângere în două situații: la reluare lui Lafferty (84), aflat într-un ofsaid nesemnalizat, și la lovitura lui Norwood, de la circa 30 de metri (85).
Irlanda de Nord: McGovern – McLaughlin, J. Evans (Cathcart 80), McAuley, Brunt – Norwood, Davis, Baird – Ward (C. Evans 80), K. Lafferty, Dallas
România: Tătăruşanu – Papp, Chiricheş, Grigore, Sepsi – Prepeliţă, Pintilii – Torje, Maxim (Tamaş 90), Chipciu (B. Stancu 60) – Keşeru (Fl. Andone 72)
Arbitri: Carlos Velasco Carballo – Roberto Alonso, Juan Yuste
Rezultatele Grupei F
Finlanda – Ungaria 0-1. A marcat: Stieber ‘82
Irlanda de Nord – România  0-0
Insulele Feroe – Grecia 2-1. Au marcat: Hansson ‘32, Olsen ‘70 / Papastathopoulos ‘84

6.    Grecia    6    0    2    4    2-7    2
Etapa a şaptea programează, la 4 septembrie, meciurile Grecia – Finlanda, Insulele Feroe – Irlanda de Nord şi Ungaria – România.