„Săptămâna comediei” vine cu spectacole pe cinste

În prima parte a lunii martie, arădenii sunt aşteptaţi la ,,Săptămâna comediei – Cine râde la teatru, râde mai bine” la Teatrul Clasic ,,Ioan Slavici” Arad. Evenimentul aflat la cea de-a patra ediţie se va desfășura în perioada 1 – 8 martie având programate șapte dintre cele mai îndrăgite comedii din repertoriul teatrului.
Săptămâna comediei debutează miercuri, 1 martie, cu piesa ,,Oraşul nostru” cea mai nouă producție a instituției. Spectacolul are la bază un scenariu adaptat după piesa lui Thornton Wilder. Regia poartă semnătura lui Cristian Ban iar scenografia este realizată de Cristina Milea. Distribuția este alcătuită din actorii: Ioan Peter/regizorul, Cecilia Lucanu- Donat/ Margareta, Alex Mărgineanu/Eugen, Angela Petrean Varjasi/Celia, Dorina Darie-Peter/Maria, Ștefan Statnic/doctorul, Robert Pavicsits/lăptarul, Roxana Sabău/lăptăreasa, Călin Stanciu/ Arthur.
Joi, 2 martie ora 19,00 în Sala Mare arădenii sunt invitaţi la piesa ,,Gaiţele” – de Alexandru Kiriţescu, regia fiind semnată de Laurian Oniga; vineri, 3 martie, ora 19,00 – Sala Studio, se va juca piesa ,,Ursul” – după A. P. Cehov în regia lui Florin Covalciuc; sâmbătă, 4 martie, ora 19,00 – Sala Studio suntem cu toţii aşteptaţi la comedia ,,Cerere în casatorie – o piesă după A. P. Cehov, traducerea şi adaptarea scenică – Florin Covalciuc; duminică, 5 martie ora 19,00 în Sala Mare ne întâlnim cu ,,Take, Ianke şi Cadâr” de Victor Ion Popa, în regia lui Laurian Oniga; marţi, 7 martie ora 19,00 în Sala Mare suntem cu toţii aşteptaţi la ,,Căsătoria”- o comedie spumoasă de N.V. Gogol, regia şi decorul fiind semnate de Laurian Oniga. În ultima zi a „Săptămânii comediei”, pe 8 martie, ne întâlnim cu ,,Revizorul”, începând cu ora 19,00, în Sala Mare, regia aparţinându-i lui Laurian Oniga.
De menţionat este faptul că premiera spectacolului ,,Orașul nostru” va avea loc duminică, 26 februarie 2017, la Sala Studio a Teatrului Clasic „Ioan Slavici”, de la ora 19,00.
De asemenea, toate spectacolele din perioada 1- 8 martie vor avea un preț special de numai zece lei, indiferent de categoria de vârstă sau de locul din sală.
Pentru proiectul ,,Săptămâna comediei” se pun în vânzare la un preţ avantajos, un număr limitat de abonamente care oferă posibilitatea vizionării tuturor spectacolelor programate. Prețul unui abonament este de 50 lei.  Biletele și abonamentele pentru „Săptămâna comediei” s-au pus în vânzare de joi, 16 februarie. Agen­ția teatrului va fi deschisă după următorul pro­gram: de marți până vineri între orele 10,00 – 14,00 și 17,00 – 19,00 iar sâmbătă și duminică între  orele 10,00 – 12,00 și 17,00 – 19,00.
De asemenea, spectatorii pot achiziționa bilete și online accesând site-ul www. biletmaster.ro.
Alexandra Drăguşanu

Glasul Aradului

Portalul aradenilor de pretutindeni