Ziua Comunei Şagu, un eveniment plin de emoţie, culoare şi regăsire a rădăcinilor

O vorbă înţeleaptă spune că frumuseţea tradiţiei este repetiţia. Şi da, ieri la Şagu a fost şi frumuseţe şi tradiţie şi voie bună, dar şi regăsire. Ziua Comunei Şagu a fost sărbătorită printr-un şir de frumoase evenimente înlănţuite. ,,Am dorit să stimulăm o reînviere a tradiţiilor în comuna noastră. Aşa că am trimis invitaţii personale la fiecare casă din comuna noastră şi din satele aparţinătoare Cruceni, Fiscut, Firiteaz, Hunedoara Timişană să vină fiecare cu un port popular care-l are prin casă. Şi sunt sigură că în mai fiecare casă mai există câte un asemenea straie de sărbătoare.  Sigur că localitatea noastră a fost una de tradiţie germană. Dar acum avem oameni aşezaţi din mai multe zone ale ţării. Fiecare cu obiceiurile şi porturile sale. Dar important este că toţi sunt oameni de nădejde, cu frică de Dumnezeu şi convieţuim aici în bună pace şi înţelegere”, a spus Emilia Brăneţ, primar al comunei Şagu. Iar chemarea nu a rămas fără ecou. Sute de oameni: copii, tineri, oameni în toată firea , dar şi mai în vârstă s-au adunat, în faţa Pri­măriei, îmbrăcaţi în cele mai frumoase costume populare. A fost o adevărată explozie de culori şi voie bună, care s-a revărsat aici. Câteva cântece şi jocuri au încântat pu­blicul prezent. Apoi întreg alaiul s-a îndreptat spre Biserica Ortodoxă, străbătând, în pas de dans cu strigături, dar şi în acompaniementul orchestrei  o bună parte din comună. Ieşiţi în faţa porţilor, oamenii îi priveau cu admiraţie. Ba pe chipul câtorva cu tâmple albe se zăreau şi câteva lacrimi. A fost emoţie pură. Iar asta este până la urmă cel mai important. Ajunşi la biserică, un sobor de preoţi a oficiat o slujbă de mulţumire. Apoi valul de oameni
s-a îndreptat spre scena amenajată în aer liber, pentru a încânta publicul cu execuţia plină de măiestrie a dansurilor învăţate. Şi au fost cântece şi jocuri din mai toate zonele folclorice ale judeţului. Însă, cum era de aşteptat, în centrul atenţiei au fost ansamblurile folclorice ,,Zestrea” şi ,,Datina” din Şagu. Copiii şi tinerii care compun aceste formaţii au primit, fiecare câte o diplomă şi o medalie din partea primăriţei Emilia Brăneţ. Ioan Hedrea, decanul de vârstă al consilierilor locali din Şagu, ne-a dezvăluit şi o surpriză. „Noi consilierii am hotârât să-i conferim  diploma de cetăţean de onoare doamnei primar pentru întreaga muncă depusă pentru binele comunităţii noastre”. Asta s-a întâmplat la ceas de seară, când atmosfera era electrizantă. În aplauzele asistenţei, Emilia Brăneţ, vizibil emoţionată, a mulţumit pentru preţuirea acordată. Soliştii vocali, ansamblurile de dansuri au ţinut publicul cu sufletul la gură. Şi cum o zi extraordinară este încununată de final, acesta a fost pe măsură. În jurul miezului de noapte, un strălucitor foc de artificii a încununat şi a marcat totodată finalul acestei a patra ediţii a Zilei comunei Şagu. O zi plină de culoare, emoţie şi regăsiri.