copilJucătorul de tenis Adrian Ungur, locul 134 ATP, l-a învins, duminică, pe suedezul Elias Ymer, locul 242 ATP, scor 3-6, 6-4, 7-6 (4), 6-3, astfel că România câştigă întâlnirea cu Suedia şi va evolua în 2015 tot în Grupa I a Zonei Euro-africane a Cupei Davis. Meciul de duminică a durat două ore şi 45 de minute
După patru întâlniri, România conducea Suedia cu 3-1, asftfel că partida dintre Marius Copil şi Christian Lindell nu s-a mai disputat.
Ungur a fost învins, vineri, la Arenele BNR din Bucureşti, cu scorul de 7-5, 7-6 (2), 6-4, de tenismenul Christian Lindell, în primul meci al întâlnirii. Arădeanul Maris Copil, locul 174 ATP, l-a depăşit, tot vineri, cu scorul de 6-2, 6-3, 6-2, pe Elias Ymer şi România a egalat scorul, 1-1.
Sâmbătă, perechea Florin Mergea/Horia Tecău s-a impus, cu scorul de 7-6 (2), 7-6 (5), 6-3, în faţa cuplului Isak Arvidsson/Johan Brunstrom.
Suedia va juca barajul pentru menţinerea în Grupa I, cu Letonia sau Austria. Jucătorul de tenis Adrian Ungur, locul 134 ATP, l-a învins, duminică, pe suedezul Elias Ymer, locul 242 ATP, scor 3-6, 6-4, 7-6 (4), 6-3, astfel că România câştigă întâlnirea cu Suedia şi va evolua în 2015 tot în Grupa I a Zonei Euro-africane a Cupei Davis. Meciul de duminică a durat două ore şi 45 de minute
Suedia va juca barajul pentru menţinerea în Grupa I, cu Letonia sau Austria.