Profitând de faptul că au evoluat doar duminică, cei de la Cermei și Curtici au spionat liderul, care și-a făcut excelent treaba și în primul meci mai tare al stagiunii. Sântana nu a mișcat prea mult în front pe Mureș, acolo unde cuplul de atacanți format din Trif și Peii au făcut legea, „opera” lor fiind completată de „Edo” Fabian.
Gazdele și-au făcut meciul ușor încă din start și, în minutul 17, mo­dificau pentru prima oară tabela. Cosmin Trif a trimis din voleu sub bară, pentru ca după alte 7 minute, același jucător să-i ofere pe tavă lui Peii golul de 2-0. „Uniriștii” păreau să revină în joc după ce Vuin a marcat la capătul unei faze fixe, dar repriza secundă a început cu al doilea gol în contul lui Trif, pasa aparținându-i lui Codrin Peii. În mi­nutul 62, gestul necugetat al lui Gabor, care și-a lăsat echipa în zece, le-a dat ceva speranțe elevilor lui Donca, dar realitatea din teren a fost cu totul alta. Pecicanii nu au resimțit deloc inferioritatea nume­rică și au mai marcat odată pe o contră rapidă, finalizată cu un șpiț plasat de Fabian: 4-1, rezultat cu care s-a și încheiat meciul.
„Deși, poate, mă așteptam mai mult din partea celor de la Sântana, a fost primul nostru meci mai greu din acest campionat. Băieții s-au comportat foarte bine, eu zic că nu le-am dat nicio șansă adversarilor, chiar și după ce s-a jucat 10 contra 11. Dimpotrivă, am strâns exemplar rândurile, am avut
atitudinea corectă și am câștigat la o diferență liniștitoare de scor. Ne simțim bine când ne uităm în clasament, dar și în tribune și vedem că suntem urmăriți îndeaproape de reprezentanții echipelor cu pretenții din această ligă”, ne-a declarat Lucian Ciba, antrenorul Progresului.
Pecica: Rus – Ponta, Șiclovan, Gabor, Istin – Ilinca, Arsene. R. Fritea (66 Gherghel), Covaci – Peii (57 V. Fritea), Trif (71 Fabian).
Sântana: Dulhaz – Paven, Brozbic, Peia, Varga (74 Josan) – Mateiu (66 Lanțoș), Vuin, Ginghină (55 Martin) -. C. Popa, Capătă, Cl. Popa (81 Driglă).
Arbitri: Radu Bîtea –Remus Naghi, Lucian Berariu. Observatori AJF: Doru Herțeg, Gheorghe Sfăt