414534_414534_quaresmaAbsenţele numeroase şi importante din tabara celor de la Bayern şi-au spus din plin cuvântul în prima manşă a sferturilor de finală din UEFA Champions League. Fără Ribery, Robben, Alaba, Schweinsteiger şi Javi Martinez, trupa lui Guardiola nu s-a regăsit în startul confruntării cu FC Porto, fapt ce le-a permis lusitanilor să marcheze rapid două goluri.
Quaresma a fost cel care i-a pedepsit pe bavarezi. Prima dată a marcat în minutul 3 dintr-un penalty cauzat de gafa lui Xabi Alonso, apoi a majorat diferenţa în minutul 10 după o greşeală a lui Dante. Este pentru doar a doua oară în istoria UEFA Champions League când Bayern primeşte două goluri în primele 10 minute ale jocului. Precedentul „eveniment” de acest gen s-a petrecut în 2010 atunci când Manchester United a înscris rapid în poarta germanilor.
Golurile marcate de Quaresma o clasează pe Bayern în topul echipelor care au primit cele mai multe goluri în Liga Campionilor. Cu 201 goluri încasate, Bayern se clasează pe locul secund în acest clasament, prima poziţie fiind ocupată de Real Madrid cu 228 de goluri primite. Barcelona încheie podiumul cu 200 de goluri primite.
În afară de FC Porto – Bayern Munchen 3-1, miercuri seară, Paris Saint Germain – FC Barcelona 1-3. Golurile au fost marcate de Neymar ‘18 şi Suarez ‘67 şi ‘79 pentru catalani, respectiv Van der Wiel ‘82 pentru campioana Franței. Meciurile retur ale sferturilor de finală ale Champions League vor avea loc săptămâna viitoare.