Group A - Brazil vs MexicoBrazilia a beneficiat de o lovitură de la 11 metri acordată eronat la meciul contra Croaţiei, însă la partida de aseară cu Mexic au fost privaţi de un penalty. Cel puţin asta susţine căpitanul Thiago Silva care afirmă că echipa sa ar fi trebuit să primească o lovitură de pedeapsă în minutul 40, atunci când Marcelo a căzut în careu.
Silva a mai precizat că arbitrul Cüneyt Cakir a fost influenţat de discuţiile iscate după meciul cu Croaţia şi s-a temut să mai acorde încă un penalty pentru Brazilia.
„Ce s-a întâmplat în acest meci sunt urmările acelui penalty din partida cu Croaţia. Dacă nu
s-ar fi vorbit atât după acel meci, arbitrul ne-ar fi dat şi astăzi (n.a. marți) o lovitură de la 11 metri. A fost penalty la Marcelo, am văzut foarte bine faza din poziţia în care mă aflam. Nu îmi face plăcere să vorbesc despre arbitraj şi aş aprecia ca şi voi, presa, să vorbiţi mai puţin despre acest subiect”, a declarat Thiago Silva după confruntarea cu Mexic.
Dacă Silva se plânge de faptul că echipa sa a fost defavorizată, cei de la Marca susţin exact contrariul. Jurnaliştii spanioli sunt de părere că Thiago Silva ar fi trebuit eliminat în minutul 80 atunci când a intrat foarte tare la Javier Hernandez. Silva a primit doar cartonaş galben pentru intervenţia sa.
Brazilia – Mexic a fost 0-0, iar în urma acestui rezultat, Brazilia se află pe primul loc, urmată de Mexic, cele două formaţii având câte patru puncte (brazilienii au un golaveraj superior). Celelalte două echipe ale Grupei A, Camerun şi Croaţia s-au întâlnit ieri noapte.