Calendarul competițiilor sportive din 2013 (I)

0
181

fotbal handbal rugbyAnul început acum patru zile are câteva competiții tari chiar în prima sa parte, precum Mondialul de handbal masculin sau Cupa Africii la fotbal. Iată programul principalelor evenimente sportive din primele două luni ale anului 2013:
Ianuarie
31 decembrie – 6  ianuarie – Tenis: Turnee ATP la Doha, Chennai (ambele India), Brisbane (Australia), Turnee WTA la Brisbane (Australia), Auckland (Noua Zeelandă), Shenzhen (China);
3-4 – Baschet: Etapa a II-a a Euroligii masculine
5-20 – Auto-moto: Raliul Dakar 2013 în Peru, Argentina şi Chile;
7-12 – Tenis: Turnee ATP la Auckland (Noua Zeelandă), Sydney (Australia), Turnee WTA la Sydney, Hobart (ambele Australia);
9 – Baschet: Etapa a X-a a Euroligii feminine;
10-11 – Baschet: Etapa a III-a a Euroligii masculine;
11-13 – Rugby: Etapa a V-a a Cupei Europei;
11-27 – Handbal: Campionatul Mondial masculin în Spania;
14-27 – Tenis: Openul Australiei (Grand Slam) la Melbourne;
15-17 – Volei: Prima manşă a turului întâi al Ligii Campionilor, feminin şi masculin;
16 – Baschet: Etapa a XI-a a Euroligii feminine;
17-18 – Baschet: Etapa a IV-a a Euroligii masculine;
17-20 – Auto: Raliul Monte-Carlo;
18-20 – Rugby: Etapa a VI-a a Cupei Europei;
19 ianuarie – 10 februarie – Fotbal: Cupa Africii pe Naţiuni în Africa de Sud;
21-27 – Patinaj artistic: Campionatele Europene la Zagreb;
22-27 – Ciclism: Tour Down Under (Australia);
22-24 – Volei: Manşa secundă a primului tur al Ligii Campionilor, masculin şi feminin;
23 – Baschet: Etapa a XII-a a Euroligii feminine;
24-25 – Baschet: Etapa a V-a a Euroligii masculine;
25 – Atletism: Reuniunea de sală de la New York;
25-26 – Patinaj viteză: Campionatele Mondiale de sprint de la Salt Lake City (SUA);
28 ianuarie – 3 februarie – Tenis: Tournee WTA la Paris (Franţa), Pattaya (Thailanda);
30 – Baschet: Etapa a XIII-a a Euroligii feminine;
31 ianuarie – 1 februarie – Baschet: Etapa a VI-a a Euroligii masculine;
Februarie
1-2 – Sanie: Campionatele Mondiale de la Whistler (Canada);
1-3 – Tenis: Primul tur al Cupei Davis;
2 – Atletism: Reuniunea de sală de la Karlsruhe (Germania);
2 – Rugby: Prima etapă a Turneului celor Şase Naţiuni: Ţara Galilor – Irlanda, Anglia – Scoţia;
2-3 – Ciclism: Campionatele Mondiale de cyclo-cross de la Louisville (SUA);
2-3 – Handbal: Prima etapă a grupelor Ligii Campionilor, feminin;
3 – Atletism: Reuniunea de la sală de la Moscova (Rusia);
3 – Fotbal american: Super Bowl la New Orleans (SUA);
3 – Rugby: Prima etapă a Turneului celor Şase Naţiuni: Italia – Franţa;
4-10 – Tenis: Turnee ATP la Montpellier (Franţa), Zagreb (Croaţia), Santiago (Chile);
4-17 – Schi alpin: Campionatele Mondiale de la Schladming (Austria);
5-7 – Volei: Prima manşă a turului doi al Ligii Campionilor, masculin şi feminin;
6 – Baschet: Etapa a XIV-a a Euroligii feminine;
6 -10 – Handbal: Etapa a VIII-a a Ligii Campionilor, masculin;
6-17 – Biatlon: Campionatele Mondiale de la Nove-Mesto (Cehia);
8-10 – Auto: Raliul Suediei;
9 – Rugby: A doua etapă a Turneului celor Şase Naţiuni: Scoţia – Italia, Franţa – Ţara Galilor;
9-10 – Handbal: Etapa a II-a a grupelor Ligii Campionilor, feminin;
9-10 – Tenis: Primul tur al Fed Cup;
10 – Atletism: Reuniunea de sală de la Gand (Belgia);
10 – Rugby: A doua etapă a Turneului celor Şase Naţiuni: Irlanda – Anglia;
11-17 – Tenis: Turnee ATP la Costa Do Sauipe (Brazilia), Rotterdam (Olanda), San Jose (SUA), Turneu WTA la Doha (Qatar);
12-20 – Fotbal: Prima manşă a opti-milor de finală ale Ligii Campionilor;
12-14 – Volei: Manşa secundă a turului doi al Ligii Campionilor, masculin şi feminin;
13-17 – Handbal: Etapa a IX-a a Ligii Campionilor, masculin
14 – Fotbal: Prima manşă a 16-imilor de finală ale Ligii Europa;
15-17 – Patinaj viteză: Campionatele Mondiale de la Hamar (Norvegia);
16 – Atletism: Reuniunea de sală de la Birmingham (Marea Britanie);
16-17 – Handbal: Etapa a III-a a grupelor Ligii Campionilor, feminin;
17 – Baschet: All Star Game NBA la Houston (SUA);
18-24 – Tenis: Turnee ATP la Buenos Aires (Argentina), Memphis (SUA), Marsilia (Franţa), Turnee WTA la Dubai (Emiratele Arabe Unite), Bogota (Columbia), Memphis (SUA);
19 – Baschet: Prima manşă a play-off-ului Euroligii feminine;
20-24 – Ciclism: Campionatele Mondiale pe pistă de la Minsk (Belarus);
20-24 – Handbal: Etapa a X-a a Ligii Campionilor, masculin;
21 – Atletism: Reuniunea de sală de la Stockholm (Suedia);
21 – Fotbal: Manşa secundă a 16-imilor de finală ale Ligii Europa;
21-22 – Baschet: Etapa a VIII-a a Euroligii masculine
22 – Baschet: Manşa secundă a play-off-ului Euroligii feminine;
23 – Rugby: A treia etapă a Turneului celor Şase Naţiuni: Italia – Ţara Galilor, Anglia – Franţa;
24 – Fotbal: Finala Cupei Ligii Angliei;
24 – Rugby: A treia etapă a Turneului celor Şase Naţiuni: Scoţia – Irlanda;
25 februarie – 3 martie – Tenis: Turnee ATP la Acapulco (Mexic), Dubai (Emiratele Arabe Unite), Delray Beach (SUA), Turnee WTA la Acapulco (Mexic), Kuala Lumpur (Malaysia), Florianopolis (Brazilia);
27 – Baschet: Meciuri de departajare din play-off-ul Euroligii feminine;
28 februarie – 1 martie – Baschet: Etapa a IX-a a Euroligii masculine;

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.