Calendarul evenimentelor sportive din anul 2013 – partea a V-a

0
205

cio formula1Glasul Aradului vă oferă reperele principalelor momente care vor avea loc în lumea sportivă în anul 2013. Prima lună de toamnă vine cu o schimbare, în Argentina urmând să fie ales noul preșe­dinte al Comitetului Internațional Olimpic (CIO).
Septembrie
1 – Atletism: Reuniunea de la Berlin (Germania);
1 – Ciclism: Marele Premiu Ouest France-Plouay (Franţa);
1 – Moto: Marele Premiu al Marii Britanii de la Silverstone;
1 – Triatlon: Campionatele Europene pe distanţă lungă de la Vichy (Franţa);
3 – Atletism: Reuniunea de la Zagreb (Croaţia);
4-22 – Baschet: Campionatul European masculin din Slovenia;
6 – Atletism: Diamond League la Bruxelles (Belgia);
6 – Fotbal: Meciuri din preliminariile Campionatului Mondial din 2014;
6-14 – Volei: Campionatul European feminin în Germania şi Elveţia;
7 – Rugby: Etapa a III-a a Turneului celor 4 Naţiuni: Noua Zeelandă – Argentina, Australia – Africa de Sud;
7 – Sport: Alegerea oraşului care va organiza Jocurile Olimpice din 2020, la Buenos Aires (Argentina);
8 – Atletism: Reuniunea de la Rieti (Italia);
8 – Auto/F1: Marele Premiu al Italiei de la Monza;
9-15 – Tenis: Turnee WTA la Quebec (Canada), Taşkent (Uzbekistan);
10 – Fotbal: Meciuri din preliminariile Cupei Mondiale din 2014;
10 – Sport: Alegerea preşedintelui CIO la Buenos Aires (Argentina);
11-15 – Kaiac-canoe: Campionatele Mondiale de slalom de la Praga (Cehia);
13 – Ciclism: Marele Premiu al Quebecului (Canada);
13-15 – Auto: Raliul Australiei;
13-15 – Tenis: Semifinalele Cupei Davis;
14 – Rugby: Etapa a IV-a a Turneului celor 4 Naţiuni: Noua Zeelandă – Africa de Sud, Australia – Argentina;
14-25 – Tir: Campionatele Mondiale de la Lima (Peru);
15 – Ciclism: Marele Premiu al Montrealului (Canada);
15 – Moto: Marele Premiu al statului San Marino de la Misano;
16-22 – Lupte: Campionatele Mondiale de la Budapesta (Ungaria);
16-22 – Tenis: Turnee ATP la Metz (Franţa), Sankt Petersburg (Rusia), Turnee WTA la Seul (Coreea de Sud), Canton (China);
17-18 – Fotbal: Prima etapă a grupelor Ligii Campionilor;
18-21 – Gimnastică ritmică: Campionatele Mondiale de la Kiev (Ucraina);
19 – Fotbal: Prima etapă a grupelor Ligii Europa;
20-29 – Volei: Campionatul European masculin în Danemarca şi Polonia;
21-29 – Ciclism: Campionatele Mondiale pe şosea de la Florenţa (Italia);
22 – Auto/F1: Marele Premiu al statului Singapore;
23-29 – Tenis: Tournee ATP la Kuala Lumpur (Malaysia), Bangkok (Thailanda), Turneu WTA la Tokyo (Japonia);
28 – Rugby: Etapa a V-a a Turneului celor 4 Naţiuni: Africa de Sud – Australia, Argentina – Noua Zeelandă;
29 – Atletism: Maratonul de la Berlin (Germania);
29 – Moto: Marele Premiu al Aragonului de la Motorland Aragon (Spania);
29 septembrie – 6 octombrie – Tir cu arcul: Campionatele Mondiale din Antalya (Turcia);
30 septembrie – 6 octombrie – Gimnastică artistică: Campionatele Mondiale de la Anvers (Belgia);
30 septembrie – 6 octombrie – Tenis: Turnee ATP la Beijing (China), Tokyo (Japonia), Turneu WTA la Beijing (China);
Octombrie
1-2 – Fotbal: Etapa a II-a a grupelor Ligii Campionilor;
3 – Fotbal: Etapa a II-a a grupelor Ligii Europa;
4-6 – Auto: Raliul Franţei/Alsaciei;
4-13 – Tenis de masă: Campionatele Europene de la Schwechat (Austria);
4-20 – Box: Campionatele Mondiale de la Alma Ata (Kazahstan);
5 – Ciclism: Turul Lombardiei (Italia);
5 – Rugby: Etapa a VI-a a Turneului celor 4 Naţiuni: Africa de Sud – Noua Zeelandă, Argentina – Australia;
6 – Auto/F1: Marele Premiu al Coreei de Sud de la Yeongam;
6 – Atletism: Maratonul de la Chicago (SUA);
7-13 – Tenis: Turneu ATP de Shanghai (China), Turnee WTA la Linz (Austria), Osaka (Japonia);
9-13 – Ciclism: Turul Hangzhou (China);
11 – Fotbal: Meciuri din preliminariile Cupei Mondiale din 2014;
13 – Auto/F1: Marele Premiu al Japoniei de la Suzuka;
13 – Moto: Marele Premiu al Malaysiei de la Sepang;
14-20 – Tenis: Turnee ATP la Stockholm (Suedia), Moscova (Rusia), Viena (Austria), Turnee WTA la Moscova (Rusia), Luxemburg;
15 – Fotball: Meciuri din preliminariile Cupei Mondiale din 2014;
16-20 – Ciclism: Turul Beijingului;
16-23 – Haltere: Campionatele Mondiale de la Varşovia (Polonia);
20 – Atletism: Maratonul de la Amsterdam (Olanda);
20 – Moto: Marele Premiu al Australiei de la Phillip Island;
21-27 – Tenis: Turnee ATP la Basel (Elveţia), Valencia (Spania), Mastersul WTA de la Istanbul (Turcia);
22 -23 – Fotbal: Etapa a III-a a grupelor Ligii Campionilor;
24 – Fotbal: Etapa a III-a a grupelor Ligii Europa;
25-27 – Auto: Raliul Spaniei/Catalunyei
27 – Auto/F1: Marele Premiu al Indiei de la New Delhi;
27 – Moto: Marele Premiu al Japoniei de la Motegi;
28 octombrie – 3 noiembrie – Tenis: Turneu ATP la Paris-Bercy (Franţa);

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.