utaChiar dacă a evoluat la rândul ei cu „garnitura” secundă, „Bătrâna Doamnă” s-a distrat cu echipa de copii trimisă de Marian Pană la Arad. Reșițenii nu au avut fotba­liști peste 18 ani pe teren, fiind pradă ușoară pentru „alb-roșii” ceva mai expermentați și mai rodați pe la loturile naționale sau competițiile de seniori în care au evoluat deja.
Lucrurile au fost clare încă din debut, tabela modificându-se după doar două minute. Petre a deschis recitalul cu o dublă reluare spre poarta adversă, a doua fiind câștigătoare. După alte 10 minute, Burlă a reușit execuția meciului, marcând la vinclul porții lui Ciule de la peste 25 de metri. Practic, am consemnat minutul și acțiunea „textilistă”, însă Petre, Man și mai ales Vlad s-au jucat cu ocaziile. A fost nevoie de intervenția a doi fundași urcați în careu la faze fixe pentru a se mări diferența pe tabelă. Lazăr și Manea au punctat în minutele 25 și 40 pentru scorul pauzei: 4-0.
Demonstrația de forță a „texti­liștilor” a continuat și în partea secundă cu alte cinci goluri venite din partea lui Costin (52 – „cap” după centrarea lui Man), Petre (56 – „cap” la centrarea lui Vlad și 73 – voleu la pasa lui Costin), Man (82 – execuție imparabilă, la vinclu, din 10 metri) și din nou Lazăr (87 – șut în cros de la 12 metri). S-a terminat 9-0, iar echipa fanion a Aradului e pregătită să găzduiască o prim-divizionară în turul 6 al Cupei României – Timișoreana.
UTA: Miron – Lazăr, Manea (46 Copil), Filaret, Burlă (46 Tănase) – Costin, Dobrean, Sorian (66 Stahl), Vlad – Man, Petre.
Reșița: Ciule – Pârvu (55 Holovici), Doban, Dincă, Ticău (87 Iancu) – Bloju, Sândescu, Epure (75 Geambașu), Ponoran – Muselin, Krkelic.
Arbitri: Nicolae Botaș (Timișoara) – Marian Truță (Sirineasa – Vâlcea), Alexandru Mihăilă (Râmnicu Vâlcea)
Observatori FRF: Luis Moisescu (Drobeta Turnu Severin), Florin Mierea (Timișoara)