UTA s-a calificat în șaisprezecimile Cupei României după ce s-a impus cu 2-1 pe teren propriu în fața celor de la ACS Poli. Elevii lui Ionuț Popa au întors scorul în repriza secundă prin Janos și Pop, după golul lui Drăghici din minutul 36.

Față de meciul de acum 10 zile din campionat, jocul a arătat cu totul altfel. UTA a fost anemică în prima repriză, lucru pe undeva explicabil prin faptul că „alb-roșii” au început cu o garnitură mult schimbată față de „11”-le standard. Pe acest fond de joc, Timișoara a avut mai multe ocazii până la pauză, printre care și două bări. Golul a venit în minutul 36, după ce Filip a centrat, iar Drăghici, nemarcat, a înscris din câțiva metri.

UTA a ieșit complet schimbată de la vestiare și a început să domine clar jocul. Cu toate astea, golul a venit și cu o doză de noroc: Janos a tras la poartă din cădere, balonul a fost deviat de Avaro și s-a scurs în plasa lui Curileac pentru 1-1. Elevii lui Ionuț Popa au continuat să domine, dar steril, până în minutul 77. Angelo Iuga a tras bine la poartă de la distanță, șutul fiind respins in extremis în corner de Curileac. Iar din acea lovitură de colț avea să vină golu decisiv. Vădrariu, abia intrat pe teren, l-a driblat superb pe Avaro, după care a centrat pentru Alex Pop, care a înscris cu latul din 10 metri.

Tot UTA a fost în control până la finalul meciului, cei de la ACS punând pericol doar la o lovitură de cap a lui Velcotă. Scor final 2-1 și UTA avansează în 16-imile Cupei României, unde poate întâlni un adversar din prima ligă. Dar până atunci, „alb-roșii” joacă pe teren propriu sâmbătă de la 12:30 în fața liderului Academica Clinceni în etapa a 7-a a Ligii a II-a.

UTA: Orlic – Costin, Benga, El Hasni, Suslak (Vădrariu 77) – Coulibaly, Petra – Janos (A. Iuga 74), Matei, D. Popa (Stahl 46) – Al. Pop

ACS Poli: Curileac – Haruţ (Mrkela 61), Basic, Melinte, Rudolf – D. Pop, D. Codrea – D. Filip, Bîrnoi (Golda 90+3), Velcotă – Drăghici (Stere 83)

Arbitri: Denis Haidiner (Hunedoara) – Adrian Mărginean (Aiud-Alba), Marius Bălan (Dej). Rezervă: Vladimir Nagy (Aiud-Alba)

Observatori FRF: Aron Hizo (Sibiu) și Antonie Burtea (Reșița)