engDerby-ul clasic al baschetului feminin, reeditare a finalei din sezonul trecut, a început aseară într-o notă de echilibru, cu erori de ambele părţi. Pivoţii Aradului au fost buni în debut, Williams dar mai ales Broomfield marcând puncte preţioase. „Galben-albastrele” s-au repriat însă greu, iar târgoviştencele au replicat în special pe contraatac, astfel că după primul sfert era 14-11. Cosby şi Milovanovic au intrat bine în joc, iar Broomfield a încheiat primele două sferturi cu „double-double”, 12 puncte şi 11 recuperări! Pe fondul unui joc în viteză, cu ambele echipe trecând pe rând la conducere, echilibrul s-a păstrat constant până în minutul 17, când scorul era 27-26. Din acel moment avea să iasă la rampă Engelman, care cu şapte puncte la rând a desprins Aradul la pauza mare, 38-29. Sfertul trei avea să fie unul de coşmar pentru jucătoarele lui Araujo, care şi-au pierdut parcă capul, asta şi pe fondul oboselii acumulate în ultimele zile.
Engelman le-a refuzat
victoria marilor rivale
De la 51-44 în minutul 27, formaţia din Cetatea Chindiei, cu Smith, Poole şi mai ales Jones în prim-plan, a reuşit performanţa ca în nici trei minute să marcheze 15 puncte fără să primească nici unul, 51-59! Totul părea că se îndreaptă spre o victorie a Târgoviştei, dar de la scorul 57-66 în minutul 33 a reapărut în lumina reflectoarelor extraordinara Engelman, care cu o serie incredibilă a întors de una singură soarta meciului. Cu Fleşeriu împietrit pe bancă şi o echipă din Târgovişte dărâmată psihic, Engelman a consfinţit un nou important succes în faţa marii rivale, scor final 73-69.
ICIM – Târgovişte 73-69
(14-11, 24-18, 15-30, 20-10)
Sala Sporturilor, spectatori: 500
ICIM: Rhoads 4 – Brosovszky 2, Engelman 25 (1×3) – Broomfield 16, Williams 9. Au mai jucat: Cosby 7, Milovanovic 10. Rezerve: Crăciun, Mercea, Manea, Moraru. Antrenor: Jose Araujo
Târgovişte: Jones 18 (2×3) – Green 8, Stoenescu 3 (1×3) – Smith 12, Huţanu 2. Au mai jucat: Sanford 9, Poole 17 (1×3), Hutlassa. Rezerve: Uşurelu, Tămîrgeanu. Antrenor: Dan Fleşeriu
Arbitri: Fabiana Martinescu (Sibiu), Gabriela Istvan (Timişoara). Comisar: Radu Vaida.