Round of 16 - Brazil vs ChileReprezentativa Braziliei s-a ca­lificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins, sâmbătă, la Belo Horizonte, cu sco­rul de 4-3, în urma executării loviturilor de departajare, selecţionata statului Chile.
La finalul celor 90 de minute de joc şi a prelungirilor, scorul a fost egal, 1-1. Pentru Brazilia a marcat David Luiz ’18, iar pentru Chile a înscris Sanchez ’32. În minutul 55, Hulk a marcat, însă golul nu a fost validat de Howard Webb pe motiv de henţ, iar în ultimul minut al prelungirilor chilianul Pinilla a trimis balonul în transversală.
La loviturile de departajare pentru Brazilia au punctat Luiz, Marcelo şi Neymar, iar Willian şi Hulk au ratat.
Pentru Chile au înscris Aranguiz şi Diaz, în timp ce Pinilla, Sanchez şi Jara au ratat.
Brazilia: Julio Cesar – Dani Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo – Luiz Gustavo, Fernandinho (Ramires ’72)- Hulk, Neymar, Oscar (Willian ’105) – Fred (Jo ’64). Selecţioner:Luiz Felipe Scolari
Chile: Bravo – Silva, Medel (Rojas ’108), Jara – Isla, Aranguiz, Diaz, Mena – Vidal (Pinilla ’87) – Sanchez, Vargas (Gutierrez ’57). Selecţioner: Jorge Sampaoli
Cartonaşe galbene: Hulk ’55, Luiz Gustavo ’60, Jo ’93 / Mena ’17, Silva ’40, Pinilla ’102
Arbitri: Howard Webb (Anglia) – Michael Mullarkey (Anglia), Darren Cann (Anglia) – Felix Brych (Germania)
În sferturi, Brazilia va juca în compania Columbiei.