chileReprezentativa statului Chile a câştigat Copa America pentru prima oară în istorie, după ce a învins, sâmbătă noapte, la Santiago, cu scorul de 4-1, la loviturile de departajare, selecţio- nata Argentinei, în finala competiţiei.
La finalul celor 90 de minute de joc şi a celor două reprize de prelungiri, scorul a fost egal,
0-0.
La loviturile de departajare pentru Chile au transformat Matias Fernandez, Vidal, Aranguiz şi Alexis Sanchez, iar pentru Argentina a înscris Messi, în timp ce Gonzalo Higuain şi Ever Banega au ratat.
Messi, blestemat
Starul Argentinei și al Barcelonei, Lionel Messi, e urmărit de ghinion în finalele în care-și reprezintă țara. Atacantul a debutat pentru reprezentativa Argentinei în 2005, iar de atunci a participat la șase turnee finale majore. Trei World Cup (2006, 2010, 2014) și trei Copa America (2007, 2011, 2015). A jucat trei finale, două de Copa America (2007 și 2015) și una de Campionat Mondial (2014), toate pierdute!
Peru a luat bronzul
Ultimul act a fost precedat de Finala Mică. În orașul Concepion, Peru a trecut cu 2-0 de Paraguay. Golurile care le-au adus peruanilor medaliile de bronz le-au înscris Carrillo și Guerrero.