Vremurile în care Pecica pornea favorită, sau cel puțin făcea meciuri mai strânse, în partidele din primul eșalon județean au cam apus. Dovadă stă și confruntarea de ieri după-amiază, când Crișul Chișineu Criș a făcut scor cu trupa  „galben-albastră”.
Totuși, dacă am scoate din ecuație finalurile de reprize, poate cu totul ar fi arătat tabela, deși, ca joc, gazdele au fost net superioare. Datorită unui final excelent de repriză, trupa lui „Ole” Roșca a intrat cu 2-0 la cabine. În minutul 42, Alin Mihai a marcat cu capul la o fază lucrată de L. Todea și Modan. Nu au trecut decât 3 minute, iar același Mihai afost faultat în careu de Șiclovan. Lucian Todea s-a prezentat la punctual cu var și nu a ratat.
La adăpostul celor două goluri, Crișul s-a mulțumit să controleze tactic partida, lsăndu-i cumva pe pecicani să pedaleze în gol. Cele câteva centrări de pe benzi au creat ceva pericol la buturile lui Mucha, dar, în cele din urmă, victoria avea să fie dubii. În penultimul minut de joc, Alin Ciornei a trimis un șut-centrare  în fața porții și Ad. Ciornei s-a recunoscut învins. Showul gazdelor a fost completat în prelungiri, când Teședan l-a lansat pe Modan, iar golgheterul Crișului nu a greșit ținta după două meciuri în care a fost spectator.
La final, sărbătoritul zilei, Alin Ciornei și-a cinstit colegii pentru: „Poate cea mai frumoasă aniversare din viața mea. Am dat și gol, echipa a câștigat clar și suntem acolo în frunte doar cu victoria. Meciul în sine nu a fost ușor, deși scorul final poate spune altceva.  Am avut de muncit pentru cele trei puncte, ce erau mai mult decât necesare înainte de meciul din etapa viitoare, cu Lipova. Sperăm să facem și sâmbăta viitoare un meci bun, să câștigăm, sau, daca nu se poate, cel puțin să nu pierdem. Se întâlnesc cele mai bune echipe din campionat, rezultatul va fi important, dar nu decisive, fiindcă mai sunt destule meciuri până la final”, a menționat fotbalistul de bandă al Crișului, care chiar sâmbătă a împlinit 23 de ani.
Crișul: Mucha – Al. Ciornei, Pavel, Lung, Jude – Borșa (Șulea), L. Todea, Jichici (90 Todinca), Covaci (59 Teședan) – Al. Mihai, Modan.
Pecica: Ad. Ciornei – Dolga (64 Roșuț), Ew. Wild, Șiclovan, Ponta – Moldovan, Marinescu, Arsene, R. Fritea (76 Vasilca), V. Fritea – Huțanu (82 Idris).
Arbitri: Loredan Bogdan – Paul Ardelean, Florin Vesa. Observatori AJF: Marius Alexa, Ovidiu Coman.