După câteva prestații reușite, Pâncota dădea impresia că poat e fi surpriza plăcută a sezonului, dar ultimele prestații i-au retrimis din nou în mediocritate pe elevii lui Ionuț Popa. Sâmbătă, Olimpia Satu Mare a profitat din plin de ziua foarte proastă prinsă de „alb-negrii” și au plecat cu toate punc­tele de la Pâncota.
Dragalina a fost titularizat în premieră, iar fostul dinamovist a avut – poate – cea mai clară oportunitate pentru gazde în prima repriză. Mijlocașul ofensiv a tras bine de la distanță, dar balonul s-a dus milimetric pe lângă colțul scurt al porții vizitatorilor. Era minutul 22, dar până atunci sătmărenii avut o mare ocazie, prin Tătaru, care  a trimis cu capul în transversală. Issa și Alin Mihai au mai avut și ei două bune oportunități, la care a replicat Takacs, care  a reluat din câțiva metri în blocaj.
Actul secund a fost mai animat, „Oli” câștigând enorm pe plan ofensiv prin introducerea lui Boștină. La numai câteva minute de la reluare, acesta  a centrat în fața porții, dar Villand a ratat incredibil. În minutul 51, însă, Bura nu a mai greșit, punând latul la pasa aceluiași Boștină: 0-1. Irimia i-a refuzat golul lui Alex Boștină, respingând excelent un șut la colțul scurt, pentru ca „șoimii” să se trezească puțin de abia în ultimul sfert de oră. În minutul 75, Alin Mihai a prelungit inteligent pe spate cu capul, dar niciun co­leg nu a apărut la finalizare. Apoi, Issa a tras în blocaj din numai 12 metri, în timp ce Selagea putea mări avantajul formației sale pe o contra rapidă, dar a tras de la 14 metri pe  lângă din poziție de unu la unu cu Irimia. Chiar dacă între buturile oaspeților a intrat atacantul Boștină fiindcă Băican a fost eliminat, ploaia de centrări din ultimele minute nu a produs daune și sătmărenii s-au bucurat pentru un succes meritat.
Şoimii: Irimia – Dan, Dubeş­tean, Pascaruiu, Siminic – Pavel (46 Fuchs), Issa – Leucuța (64 Oprea), Dragalina (64 Danci), Pirtea – A. Mihai. Antrenor: Ionuţ Popa
Olimpia: Băican – Muntean, Tătaru, Heil, Iuhas – Rus (75 Chi­vaci), Villand, Takacs, Faur (46 Bo­- ștină) – Bura (80 Selagea), Bîgiu. Antrenor: Tiberiu Csik
Arbitri: Marius Omuț (Oradea) – Radu Despa (Baia Mare), Raul Ghiciulescu (Lugoj).
Cartonaș roșu: Băican (min. 86)
Observatori FRF: Aron Huzu (Sibiu), Dumitru Paraschiv (Drobeta Turnu Severin)