Echipa secundă a CS Universitatea Craiova s-a impus, scor 3-1, în partida disputată ieri, pe stadionul principal din Ișalnița, în compania formației CS Ineu, contând pentru etapa a 23-a din Liga a III-a, seria 4. Zărăndanii au avut ocaziile lor, dar, ratându-le, au plătit cu vârf și indesat pentru erorile defensive comise. Eroul gazdelor a fost Andrei Hergheligiu, fotbalist din lotul primei echipe a Craiovei.
Nici bine nu a început partida, căci gazdele au deschis tabela prin Hergheligiu, care a reluat de la 7 metri o pasă de pe partea stângă a lui Petre (1-0). Ultimul sfert de oră a fost electrizant la Ișalnița, cu ocazii imporante de-o parte și de alta. Mai întâi, Mașniță nu a ajuns de puțin la o centrare a lui Hulbăr bâlbâită de apărarea gazdelor, iar apoi Clej a reluat cu capul peste poartă, din 7 metri, după un corner. Craiovenii, mai precis Armășelu și Surugiu, nu l-au putut învinge pe Mitrea din poziții ideale de gol. În ultimele 4 minute, Huțanu a mai avut un cap pe lângă după centrarea lui Ciocan, iar lovitura liberă a lui Talpaș a fost deviată de un fundaș cu capul milimetric pe lângă poartă, cu Popescu bătut. Scorul pauzei a fost 1-0.
Ca și în prima parte, elevii lui Bogdan Vrăjitoarea au înscris rapid, mai precis minutul 49. Hergheligiu a șutat la colțul lung, Mitrea a respins în față până la Petre, care a reluat de la cinci metri (2-0). Ineuanii au redus din handicap în minutul 60, atunci când Mașniță a șutat cu efect, la colțul din dreapta al porții. Același Mașniță, dar și Huțanu au mai irosit ocazii importante pentru zărăndani, care – însă – au fost liniștiți defintiv în minutul 70. Hergheligiu a înscris superb, cu un șut peste portar, de la 20 de metri lateral stânga. Deși olandezul  Jazzley a intrat bine în joc, creând destulă panică în careul advers, diferența de două goluri s-a păstrat până la final: 3-1.
CSU II Craiova: L. Popescu – Ghincea (’84, Constantinescu), Dina, Drăghici, Luică (’46, Vlădoiu) – Armășelu (’73, Buzean), Ciocoteală, Florea – Surugiu (’80, Neacșu), Hergheligiu, Petre. Antrenor: Bogdan Vrăjitoarea.
CS Ineu: Mitrea – Popovici (’71, Cioboată), Zdrențean, Bier, Hulbăr – Ciocan, Spătaru (’62, Botaș), Clej (’88, Jilavu), Tălpaș (’54, John) – Huțanu, Mașniță. Antrenor: Cristian Sculici
Arbitri: Gheorghe Olaru (Râmnicu Vâlcea) – Daniel Nagy (Mediaș) și Alina Voaideș (Sibiu).
Observatori FRF: Mihail Ghiberdel (Pitești), Sorin Găman (Târgu Jiu)