Fiindcă sâmbătă a ajutat prima echipă cu un amical, Păulișana Păuliș a disputat doar miercuri confruntarea cu UTA II, din cadrul rundei cu numărul 8 a Ligii a II-a. Pe terenul „ICRTI”, formația din Podgorie s-a trezit după o jumătate de oră, când a început să alerge după un rezultat pozitiv. Cu mari emoții, acesta a fost obținut, însă chiar și așa Dinu Maghici nu poate fi mulțumit de cum a arătat, ieri, echipa sa.
Partida a început abrupt, cu „roș-albii” în avantaj. În minutul 3, Boștină a primit o pasă în adâncime, i-a luat fața fundașului și l-a lobat pe Brutyo. După nici 5 minute, la o fază asemănătoare, Moldovan a scăpat și el singur și a facut 2-0. Elevii lui Aslău și Petcuț au profitat de letargia Păulișanei și, în minutul 28, Sfârlea a transformat un penalty pentru 3-0. A fost reușita ce i-a mai trezit din pumni pe oaspeți, care au redus din diferență până la pauză. Pleșca a executat o lovitură liberă, D. Popa a urmărit balonul și a înscris plasat din careu.
Muștruluiți serios la pauză de Maghici, cei de la Păuliș au fost total stăpânire pe joc și au ratat câteva situații importante, în special prin Marc și Suciu. Și, totuși, „roș-albii” păreau să scape în câștigători, dar în minutele 90 și 90+3, tabela s-a mai modificat de două ori în dreptul vizitatorilor. Mai întâi, Grigorean a marcat cu capul din centrarea lui Adi Popa, pentru ca acesta din urmă să transforme, la rându-i, un penalty obținut de E. Calancea pentru 3-3. Așadar, cursa după egalare a fost desăvârșită chiar de „Cursă” Adrian Popa, fotbalist care a promovat cu UTA în Liga a III-a în urmă cu 5 ani.
UTA II obține primul punct stagional în fața unei echipe mult mai experientată, cu un gabarit important, care – însă – a dormit pur și simplu pe teren în prima jumătate de oră.
Formații: UTA: Manea – Miclea, Nădăban, Turc, Cleuță – D. Negrea (73 Găină), Cr. Moldovan – Sfîrlea (75 Mercioiu), Aslău (81 Palea), Răzban – Boștină (85 Gădărici).
Păuliș: Brutyo – E. Calancea, Suciu, Pleșca, Peia – Ad. Popa, G. Pop (63 Adam), Grigorean, N. Marc (83 D. Rus) – Bud, D. Popa (73 Benescu).
Arbitri: Natanael Pană – Denis Calnacov, Andreea Șușcă. Observatori AJF: Mihai Jivan și Romulus Babău