„Sămădăii” erau puși în gardă de talentul și dorința de afirmare a tinerilor olteni pregătiți de Corneliu Papură, dar, după cum avea să înceapă meciul, se părea că vom asista la un succes lejer al gazdelor. Nu avea să fie așa, căci Craiova II a demonstrat în iarbă din ce e construită și a schimbat soarta partidei într-o oră de joc.
„Alb-roșii” au început tare și, după ce Bobonete a reținut în fața lui Sulea și Copil, au spart gheața. Pe o contră rapidă, L. Bodri l-a deschis pe Sulea în careu, acesta a driblat doi fundași, dar și portarul și a făcut 1-0. Era minutul 23, iar trei minute mai târziu a fost rândul lui Gligor să înscrie un gol de autor. Fostul căpitan al UTA-ei a transformat o lovitură liberă de la 18 metri, mingea atingând și bara înainte de a intra în plasă. Ianc a avut în cap golul cvu numărul trei, dar a trimis peste transversală. Apoi a venit „black-outul” pentru trupa gazdă. Baicu a redus din diferență printr-un penalty dictat la un henț în careu al lui Nistor, dar Mitrea a mai avut două intervenții importante până la odihnă, în fața lui Ivănescu și Buzan.
Ianc a avut ocazia debutului de repriză, dar Bobonete a fost pe direcția șutului său, pentru ca în mi­nutul 52 a venit egalarea. Baicu a realizat dubla printr-un șut din unghi la colțul lung. După alte 13 minute, craiovenii și-au încununat revenirea cu reușita de 2-3, iar aceasta a fost cu adevărat specială. Trocan a recuperat un balon în propria jumătate, a înaintat până la 35 de metri de buturile adverse și l-a învins pe Mitrea cu un șut pe jos. Săbău a fost aproape de egalare printr-o lovitură cu capul, dar golul l-au găsit tot vizitatorii. Buzan a tras bine, Mitrea a respins, dar Baicu a fost pe fază și a stabilit rezultatul final: 2-4!
Gloria LT Cermei: Mitrea – T. Bodri (66 Sabău), Gligor, Nistor, Aldan (46 Berari) – L. Bodri (66 Fl. Brândușe), Ianc, Copil, Suslak – Bulza, Sulea (88 Moraru).
CSU Craiova: Bobonete -Borța, Țoiu, Puțaru – Ivănescu (46 Trancă), Șerban, Buzan, Trocan – Frăsineanu (86 Ciutică), Baicu, Mihăilă (77 Juncu).
Arbitri: Zoltan Szekely – Răzvan Soporan (ambii din Baia Mare), Paul Pojar (Cluj)
Observatori FRF: Constantin Făniță (Timișoara) și Ion Lupșa (Caransebeș)