Derby-ul suferinței dintre Aqua Vest și Felnac a avut un final exploziv. După 1-1 la pauză și o a doua repriză echilibrată, în ultimele 10 minute
s-au marcat trei goluri, ambele formații trecând de la agonie la extaz.
În minutul 82, a noua echipă a lui Dan Cuedan trecea în avantaj după reușița lui Topac, însă „instalatorii” au întors meciul în minutele 87 și 90+2, prin Liga și Corbu. Interesant este că vete­ranul Roland Balaj a fost coautor la ambele goluri în condițiile în care a aflat că va intra pe teren doar prin minutul 75. „Nici nu știam că sunt trecut pe foaia de joc. S-a accidentat Che­vereșan, iar Mihai mi-a spus că dacă nu intru vom termina meciul în zece și sigur vom pierde. M-am dezechipat repede și am ajutat cât am putut. Nu e normal să se întâmple asta, nu ar trebui ca un bărbat la 41 de ani să mai decidă rezultate, dar, din păcate, ăsta e nivelul. Tot îmi propun să-i las pe cei mai tineri să joace, să se remarce, dar – parcă – tot la noi, ăștia cu experiență, se ajunge. Oricum, dincolo de ajutorul efectiv pe care l-am dat cu o pasă, două, cred că intrarea mea pe teren le-a redat încrederea mai tinerilor mei colegi și asta a contat cel mai mult”, susține Balaj, care a mai remarcat și faptul că Aqua Vest a reușit în 4 minute jumătate din golurile pe care le izbutise în primele 6 runde. „Nu e nea­părat noroc, e mai degrabă vorba despre legea compensației. Altădată ai luat tu goluri pe final sau din jumă­tăți de ocazie, acum pur și simplu s-a întors roata și în favoarea noastră”, mai crede „creierul” formației din Șofro­nea.
Roli Balaj spune că s-a atins doar o parte din obiectivul imediat fixat echipei sale. „Cele trei puncte erau esențiale pentru a sparge gheața, dar acum vrem și trebuie să scăpăm imediat de lantern roșie. Nu contează cui o pasăm doar că nu ne-o mai trebuie. Am purtat-o destul un sfert de campionat și nu ne-am simțit prea bine. Cred că fiecare a realizat în sfârșit că are rolul său bine definit în echipă și importanța de a se prezenta la antrenamente. Cine se pregătește va și juca, indiferent că vorbim despre tineri sau jucători trecuți de prima vârstă. Totodată, am dori ca Mihai să fie și pedagog și psiholog, nu doar antrenor, la această echipă. Nu suntem la un nivel profesionist ca accentul să se pună sută la sută pe pregătire, jucătorii mai au nevoie și de altceva pentru a da randament”, a adăugat Balaj, care nu lipsește la niciun antrenament condus de Mihai Petcuț în timpul săptămânii.
Și, cum pofta vine mâncând, conducătorul-jucător al Aqua Vestului speră ca echipa să nu vină cu mâna goală de la Lipova. „Știm că întâlnim o echipă rănită, în mare foame de rezultate după șirul de remi­ze, iar noul antrenor caută și el prima victorie, dar, dacă avem atitudinea din finalul partidei cu Felnacul, avem șansa noastră la măcar un punct”, a încheiat Roland Balaj.