Echipa fanion a Aradului nu a avut absolut nicio problemă să câștige pe terenul suferindei echipe din Oradea. Cu câte două goluri pe repriză, „alb-roșii” au luat punctele ce îi apropie foarte mult de primul loc, urmând ca următoarele două partide să le dispute în fața propriilor susținători.
Roland Nagy a optat pentru „unsprezecele” ce a confirmat în acest debut de sezon, pe când Claudiu Mutu, cel care a rămas pe bancă după demisia lui Silaghi, a abordat partida cu un portar de 15 ani și arădeanul Trabalka, „vârf” împins.
De fapt acestuia din urmă i-a aparținut prima ocazie clară a meciului. În minutul 7, Andor a pătruns pe dreapta, a pasat în centru, Botiș și Manea au fost depășiți, dar Miron a intervenit excelent la dubla reluare a tânărului atacant din numai 5 metri. După alte două incursiuni în careul utist, la care gazdele au cerut henț la Burlă și Botiș, arădenii au des­chis tabela. În minutul 20, Burlă a executat impecabil o lovitură liberă de la 19 metri, mingea ducându-se în vinclu la colțul lung, mușcând și din transversală. A urmat o perioadă cu un joc pe contre, cu un ritm bun, dar fără ocazii de-o parte și de cealaltă. Dar, la următoarea fază de poartă, mai precis în mintul 36, scorul avea să devină 0-2. Burlă a centrat din corner, Botiș a trimis cu capul spre colțul lung, de unde
Curtuiuș a înscris tot cu capul. Orădenii au replicat printr-un șut frumos al lui Ember, dar Miron a respins spectaculos de la colțul scurt. „Alb-roșii” au intrat cu dublu avantaj la cabine.
Amfitrionii au început mai bine partea secundă, iar Ember și Magda i-au dat ceva emoții lui Miron cu șuturi de la distanță. În minutul 57, însă, portarul UTA-ei a avut serios de lucru la șutul de la 15 metri al lui Sulea. Cinci minute mai târziu, același goal-keeper a zburat pentru a scoate din vinclu șutul cu efect al lui Ember de la 14 metri lateral stânga. „Textiliștii” s-au revăzut în ofensivă de abia în minutul 68, când Egri s-a remarcat la șutul lui Curtuiuș de la 14 metri. Apoi, însă, au preluat total frâiele, iar în minutul 74 a făcut
3-0. Strătilă a centrat de pe dreapta, iar nou intratul Man a trimis cu efect, cu capul, pe lângă Egri. Ultimele zvâcniri ale gazdelor au venit de la Magda (șut peste de la marginea careului) și Andor (pătrundere în careu terminată cu în șut respins de un Miron în zi de grație). În minutul 81, golgheterul Curtuiuș a reușit dubla, după ce a reluat în poarta goală o respingere a lui Egri la șutul din viteză a lui Michel Vlad. În ultimele minute, jocul a fost confuz, așa că tabela a rămas fixată la 0-4.
FC Bihor: Egri – Remeș, Mintaș, Țoca, Lorincz (76 Coroian) – Magda, Haș (70 Arsene) – Andor, Ember, Sulea – Trabalka (62 Maria). Antrenor: Claudiu Mutu
UTA: Miron – Polgar, Botiș, Manea, Burlă – Strătilă (76 Vlad), Chindriș, Jorza, Hlistei (60 Copil) – Szekely (67 Man), Curtuiuș. Antrenor: Roland Nagy
Arbitri: Florin Mazilu – (Satu Mare) – Cristian Lucaci și Radu Despa (ambii din Baia Mare). Rezervă: Cristian Codrea (Baia Mare).
Cartonaș galbene: Magda 30, Țoca 56, Ember 59
Observatori FRF: Vasile Marc (Cluj), Cristian Petropulos (Alba Iulia)