Elevii lui Flavius Sabău nu se simt în apele lor departe de casa provizorie, de la Pâncota. Din patru etape jucate în deplasare, Lipova a reușit să obțină doar un punct, iar la Giarmata chiar existau speranțe pentru un rezultat pozitiv. Dacă în Cupă, Piț și compania au trecut cu scorul de 6 – 0, vineri a fost o cu totul altă poveste.
După un început cu posesie pentru oaspeți, gazdele au reușit să deschidă scorul la prima lor fază de poartă. În minutul 11, un corner executat de pe partea stângă a fost reluat cu capul imparabil de către Stupu. Bier a reacționat imediat cu un șut bun, dar Mikloș a fost la post. Același portar al gazdelor a fost sigur pe intervenția sa și la execuțiil lui Vasinc și Lăcustă. Giarmata și-a văzut de jocul defensiv bine organizat, ba mai mult și-a dublat avantajul practic la a doua ocazie pe care a avut-o. Era minutul 43 când Cherecheș a executat o lovitură liberă, Iliescu a respins în față, iar Domșa a punctat simplu.
Nici partea a doua nu a adus o îmbunătățire în jocul celor de la Lipova, ce a ajuns sporadic la poarta adversă și chiar și atunci când a făcut-o a finalizat slab prin Pașcu. Giarmata s-a mulțumit să conserve rezultatul dar putea să facă 3-0 cu 25 de minute înainte de final, însă Iliescu a reușit să se opună execuției lui Ghighilicea. La ultima fază a partidei, a căzut și golul de onoare al Lipovei. Vasinc a preluat după centrarea lui Piț și a trimis pe lângă Miklos.
Lipova cedează, astfel, la Giarmata și se află la doar trei puncte de zona roșie a clasamentului.
Giarmata: Mikloş – Sporin, Stupu, Buzdugan, Ștefănescu – D. Codrea, Domşa – Stoica (87 Rus), Ghighilicea (89 Pricop), Cherecheş – Anagor (80 Copoeru).
Lipova: Iliescu – Kocsis (46 Mandache), Bercu, Pașcu, Stoin – Lăcustă (46 Piț), Bier (73 Jichici), S. Popa, Filimon (73 Vasiu) – Vasinc, Trabalka.
Arbitri: Vasile Rodina (Ocna Mureş – Alba) – Alexandru Ilie (Bocşa – Caraş Severin), Daniel Humita (Armenis – Caraş Severin).
Observatori: Cosmin Danciu și Teodor Biriș (ambii  din Hunedoara).