cermei-lipova-12Duminică, la Cermei, etapa a treia a programat un meci bun de Liga a IV-a, între Gloria și Șoimii Lipova. În prima repriză jocul a fost echilibrat, cu acțiuni de ambele părți dar fără ocazii mari de a marca. Totuși s-a marcat un gol de către gazde din penalty, acordat la un fault a lui Avram asupra lui Purece. Trifoi nu a ghicit colțul și Berar a înscris pentru 1-0.
Echilibrul s-a menținut, dar în minutul 54 șutul lui Berar din interiorul careului a fost deviat de un fundaș în bara laterală și s-a acordat corner.  După centrarea de la fanionul de colț avea să vină și golul de 2 -0. Nistor a profitat de neatenția apărătorilor oaspeților și a marcat  din cinci metri. Șoimii nu și-au revenit din șoc și a mai încasat două goluri din lovituri libere. Mai întâi, în minutul 76, Nistor a deviat cu capul din șase metri, iar după două minute Cotoc a lovit tot cu capul din careul mic pentru un neverosimil 4-0.
Golul de onoare l-a marcat Sergiu Popa cu o deviere cu capul din 10 metri. Scor final: Gloria – Șoimii 4-1.
Cermei: Florin Rusu – Adi Popa, Gurban, Beni Cotoc, Vereș – Norbert Varga (Țigan), Nistor (Tipel), Botaș (Boldiszar), Purece – Cipri Berar (Brândușe), Bulza. Antrenor: Mircea Aslău.
Lipova: Florin Trifoi – Edu (Calancea), Pașcu, Moisă, Orza (Dolga) – Cati, Bercu (Radu), S. Popa, Avram ( Denuț) – Pavel, Ghergar. Antrenor: Marius Grad.
Arbitri: Mircea Ardelean –  Casian Băla, Mihai Stanciu
Observatori AJF: Teodor Jușcă și Adrian Apătean