Proverbul românesc cu pomul lăudat și sacul s-a potrivit de minune pentru derby-ul rundei cu numărul 5 al Ligii a IV-a Arad. Spectacolul a avut de suferit din pricina jocului în exces tacticizat de cei doi tehnicieni.
Începutul de meci a fost extrem de echilibrat, cele două echipe au stat foarte bine pe linii și nu au oferit spații pentru ocazii de poartă. De abia după 16 minute, Flavius Băd a avut un prim șut pe lângă poarta lui Mucha de la aproximativ 17 metri. Gazdele au atacat și ele prin „gurile de tun” Nicu Modan și Alin Mihai, acesta din urmă fiind în centrul fazei ce avea să decidă partida. În minutul 30, fostul vârf al Pâncotei a lovit excelent mingea cu capul după centrarea de pe dreapta a specialistului în astfel de execuții, Ciornei, aceasta a lovit rădăcina barei, a revenit în teren unde s-a lovit de nefericitul Istin și a intrat în plasă: 1-0. Până la pauză, oaspeții nu au avut nicio reacție, iar jocul a fost și mai fragmentat după pauză.
S-au înmulțit și actele de indisciplină, la fel și cartonașele, multe dintre ele fiind contestate de cele două echipe și chiar de cei din tribună. Ocazia cea mai mare a actului secund au avut-o tot gazdele. Modan a scăpat spre poartă și din interiorul careului a șutat slab pe lângă poartă. Nici Alin Mihai nu a fost mai norocos, șutul său din interiorul careului fiind blocat de Pășcalău. Pe final de meci, Modan a protejat mingea undeva lângă tușă în jumătatea oaspeților și a fost atacat de un fundaș, balonul ieșind în aut. „Centralul” Jurcă a acordat mingea celor de la Felnac spre nemulțumirea lui Modan, care l-a insultat și a văzut cartonașul roșu. Era prea târziu ca VI-FE să profite de avantajul numeric și meciul s-a încheiat cu scorul de 1-0 pentru Crișul, care o însoțește pe Lipova în vârful ierarhiei.
Președintele gazdelor, Daniel Cherecheș, aflat în lojă chiar lângă Răzvan Cadar, președintele Comisiei de Arbitri, a luat apărarea celui eli­minat și a cerut apoi explicații „centralului” Jurcă chiar la intrarea la ca­bine. Șeful „alb-albaștrilor” a sus­- ținut și că prin deciziile sale eronate a stricat derby-ul  jocul de astăzi al celor două echipe.
Crișul Chișineu-Criș: Mucha – Borșa (90 Deloreanu), Pavel, Lung, Jude –  Ciornei, Turcuș, Jichici, Covaci (66 Todea) – Al. Mihai, Modan. Antrenor: Mihai Roșca.
Victoria Felnac: Pășcalău – Isac, Gabor (71 Mărușteri), Moisă, Istin – Vidac, Dubeștean – Gîdea (46 Borteș),  Butura, Popa (79 Stanciu)  – Băd. Antrenor: Dan Cuedan.
Arbitri: Tudor Jurcă asistat de Cristian Căsuț, Filip Cîrmaci.
Observatori AJF: Răzvan Cadar, Iosif Lovas