Miercuri, 14 august, cu începere de la ora 17:30, va debuta al doilea tur al fazei naţionale a Cupei României.
În conformitate cu formatul aprobat în şedinţa Comitetului de Urgenţă din 16 iulie 2019, în această etapă au intrat în competiţie cele 38 de câştigătoare ale fazei întâi şi 22 de echipe care au evoluat în ediţia precedentă a Ligii a III-a, urmând a se disputa un total de 30 de meciuri, într-o singură manşă, eliminatorie.
Raportat la judetul nostru, față de turul inaugural, alături de Pecica, echipa câștigătoare a fazei județene, care a trecut cu 2-1 de Periam, mai intră în febra competiției încă trei divizionare terțe. Iar Federația a ținut să le împerecheze pentru faza de peste exact o săptămână, după cum urmează :
Progresul Pecica – Crișul Chisineu Criș
Național Sebiș – Gloria Lunca Teuz Cermei
Conform articolului 30, punctul 9 din ROAF, în caz de egalitate după 90 de minute de joc, se vor disputa prelungiri și, dacă egalitatea va persista, se vor executa lovituri de departajare.
Soimii Lipova, formație ce a terminat pe locul 2 in ediția precedentă a Ligii a 3-a , va intra în Cupă de abia din turul trei, iar UTA din turul 4.
Până în faza 16-imilor, echipa gazdă are obligația asigurării costurilor de organizare, cu excepția baremurilor de arbitraj și delegat de joc care vor fi suportate în procente egale 50%-50% de către ambele echipe.
Echipa gazdă are obligația de a achita baremul de arbitraj şi delegat de joc în întregime, echipa oaspete având obligația de a achita ulterior către clubul gazdă jumătate din valoare.