Didier Drogba, supranumit regele de către toții fanii lui Chelsea după ce în anul 2012 a reușit să-i îndeplinească visul lui Roman Abramovic, acela ce a cuceri trofeul mult visat, Uefa Champions League.

Ivorianul a pășit pentru prima dată în Europa la vârsta de 18 ani unde a evoluat în Liga a 2-a la Le Mans, însă primul său contract de fotbalist profesionist avea să îl semneze la 21 de ani. În primul sezon, Drogba a marcat 7 goluri în 30 de partide pentru echipa din nord-vestul Franței.

Drogba a rămas doar jumătate de sezon la Le Mans, deoarece o altă echipă franceză l-a achiziționat cu suma de 80.000 de euro. În returul lui 2001-2002, Drogba a jucat 11 meciuri pentru Guingamp și a înscris 3 goluri. Deși a ajutat echipa să rămână în prima ligă, tânărul atacant nu a impresionat. Următorul sezon, Drogba a înscris 17 goluri în 34 de partide, iar Guingamp a terminat pe locul 7 în Ligue 1. El i-a lăudat pe coechipierii săi, mai ales pe prietenul său Florent Malouda, recunoscând că fără coechipierii săi nu ar fi reușit să marcheze atât de multe goluri.

În 2003, ivorianul avea să ajungă la al doilea cel mai titrat club din Hexagon, Olympique de Marseille care l-a cupărat cu 3,3 milioane de lire sterline. Aici avea să marcheze 19 goluri și la finalul sezonului să primească  titlul de „Jucătorul anului în Franța”.

Momentul său de glorie avea să vină în anul 2004 atunci când avea să facă pasul la un club cu planuri mari de viitor, Chelsea Londra. Echipa de pe Stade Velodrome a primit 24 de milioane de lire în schimbul ivorianului.

În primul sezon pentru Chelsea, Drogba a marcat 19 goluri în toate competițiile, lucru care i-a ajutat pe albaștrii să câștige primul titlu după 50 de ani de secetă. Tot în acel an au câștigat și Cupa Ligii Angliei învingând-o în finală pe Liverpool cu 3-2 după prelungiri. Și în Uefa Champions League Didier Drogba a avut un rol foarte important pentru echipă, a ajutat-o să ajungă până în semifinale unde a fost elimitată de Liverpool.

După un prim sezon bun la Chelsea cu 2 trofee câștigate, Drogba avea să înceapă și sezonul 2005-2006 la fel de bine, câștigând  Community Shield împotriva rivalilor de la Arsenal. Cel supranumit regele avea să facă din nou un sezon excepționat pentru Chelsea, obținând al doilea titlu consecutiv. La finalul sezonului a primit premiul pentru cel mai bun pasator, având 11 pase decisive.

Pe 11 iunie, Drogba a hotărât să continue aventura la Chelsea semnând  un nou contract şi era gata pentru noi performanţe alături de noii veniţi: Michael Ballack, Andriy Shevchenko, Salomon Kalou și John Obi Mikel.

Sezonul următor avea să fie unul magistral pentru ivorian care a marcat 33 de goluri în toate competiţiile, mai mult ca în primele două sezoane.

Drogba a marcat 20 de goluri în Premier League, 5 în UEFA Champions League, 3 în Cupa Angliei și 4 în Cupa Ligii. A marcat goluri din interiorul careului de 16 m împotriva lui Liverpool, Everton, un gol în minutul 93 cu FC Barcelona pe Camp Nou și ambele goluri din finala Cupei Ligii câștigată în fața lui Arsenal cu 2-1, urmând ca la finalul sezonului să primească gheata de aur.

În sezonul 2007-2008, Drogba avea să-i aducă pe londonezi în finala celei mai importante competiţii din Europa, Uefa Champions League. Ivorianul a devenit golgheterul echipei în cupele europene, ajungând la cota 17 după golurile cu Liverpool. El l-a depășit astfel pe Peter Osgood care a înscris 16 goluri pentru Chelsea în cupele europene. În finală, Drogba a fost eliminat în minutul 117 după ce l-a lovit din nou pe sârbul Nemanja Vidić. El a devenit al doilea jucător elminat în istoria finalelor UEFA Champions League. Primul a fost Jens Lehmann în 2006. Chelsea a pierdut finala 6-5 la penaltyuri, după 1-1 în prelungiri. După meci, antrenorul secund al lui Chelsea, Henk Ten Cate a spus că lui Drogba i-a fost frică să execute penaltyul la sfârșitul meciului. La loviturile de peapsă cel care l-a înlocuit a fost căpitanul echipei, John Terry. Acesta a ratat penaltyul decisiv iar Chelsea a pierdut prima sa finală de Champios League.

Până în 2012, Drogba avea să mai câştige 6 trofee cu Chelsea, de 3 ori FA Cup, o dată FA Community Shield şi o dată Premier League.

2012, anul istoric pentru „rege„ şi albaştrii

Anul 2012 avea să fie unul istoric pentru ivorian. După prima jumătate a sezonului 2011-2012 Chelsea era la un pas să realizeze o contra-performanţă în Uefa Champions League. Înainte de ultimul meci din faza grupelor, Drogba şi compania erau pe locul 3, la un pas de Europa League. Chelsea avea să câştige fără prea mari emoţii partida cu „liliecii”, scor 3-0. În optimile competiţiei Chelsea avea să întâlnească foarmaţia italiană Napoli care era în mare formă la ora actuală, londonezii au avut nevoie de prelungiri pentru a trece în faza sferturilor de finală, unde urmau să întâlnească Benfica. Drogba avea să respire uşurat şi după dubla manşă împotriva lusitanilor. În semifinale avea să fie reeditarea din 2009, atunci când Chelsea a pierdut dramatic în ultimul minut. În prima manşă de pe Stamford Bridge londonezii s-au impus cu 1-0, unicul gol fiind înscris de Didier Drogba în prelungirile primei reprize. Pe Camp nou Chelsea a început catastrofal meciul, Barcelona avea 2-0 şi om în plus. La ultima fază a primei reprize, Chelsea a redus din diferenţă, Ramires marcând un gol magnific. Repriza secundă a început la fel de prost ca şi prima pentru Chelsea, Drogba a comis o imprudenţă în careu, iar Barcelona avea să rateze penaltyul prin Messi. Finalul a fost de infarct, catalanii alergau disperaţi după egalare, dar cei care şi-au spus ultimul cuvânt au fost englezii. Fernando Torres intrat în locul lui Drogba a spulberat visele Barcelonei şi a egalat în minutele de prelungiri.

Finala de la Munchen avea să fie una incredibilă, aşa cum ne-a obişnuit Chelsea a stat la cutie până în minutul 83 atunci când Muller avea să deschidă scorul. Albaştrii se îndreptau spre a două finală pierdută, însă în minutul 88 Drogba a aruncat în aer peluza londoneză, marcând golul egalizator.

Câştigătoarea avea să se decidă exact ca în 2008, la loviturile de pedeapsă, însă de data aceasta Drogba nu a mai dat bir cu fugiţii şi a înscris golul care a adus în vitrina lui Chelsea trofeul mult visat, Uefa Champions League.