Pe un teren sintetic și în fața unei echipe Elore Bekescsaba formată din nu mai puțin de zece jucători străini, Șoimii Pâncota a disputat al doilea amical al iernii. În primul a remizat (1-1) cu UTA, iar pe al doilea l-a pierdut în ultimele zece minute, după ce evoluase binișor până la sarabanda schimbărilor ultimei clasate din prima ligă maghiară.
În prima jumătate de oră, gazdele au avut mai mult inițiativa, cu un joc superior de posesie și două-trei semi-ocazii la poarta nou- venitului Cioară. Pe finalul primei reprize, „șoimii” au echilibrat partida și și-au creat și o bună ocazie de a marca, prin Leucuța. De altfel, mij­locașul lateral a fost printre remarcații „alb-negrilor”, alături de Cioară, Dubeștean, Dragalina și Pirtea.
După 16 minute din repriza secundă, pâncotanii au trecut în avantaj pe tabelă. Cel care a marcat a fost Pascariu, cu capul, după centrarea lui Dragalina. Avantajul pe tabelă a durat exact un sfert de oră, căci gazdele au reușit egalarea. Apoi, din minutul 82, gazdele au preluat conducerea în urma unei lovituri libere executate bine în plasa porții lui Pașcalău. „Tacâmul” a fost complet în primul minut de prelungire, când ungurii au mai marcat o dată în poarta apărată din minutul 70 de Pașcalău.
Formația din Podgorie a evoluat în formula: Cioară (70 Pașcalău) – Dan, Pascariu, Dubeștean, Siminic (83 Costa) – Pavel – Leucuța (68 Movica), Fuchs, Dragalina, Pirtea (64 Gîlcă) – Al. Mihai (76 Farcaș). Marius Ion ar fi trebuit să fie titular în atacul „șoimilor”, dar s-a accidentat la încălzire.