Elevii lui Dinu Donca au pășit cu dreptul în partea a doua a sezonului din Liga a IV-a, obținând cele trei puncte la capătul unei partide pe care au controlat-o de la un capăt la altul.
Sântana a avut inițiativa chiar din primul minut, însă șutul lui Martin a fost respins de defensiva oaspeților. Tot în primul mitan, Capătă, Claudiu Popa și Vuin au fost aproape de deschiderea scorului, dar imprecizia în fața porții apărate de Nica au făcut ca tabela să se mențină albă. Voința Mailat a preferat să stea la „cutie“ și să încerce să dea lovitura pe contraatac, dar planurile au fost dejucate de Tobia Debattisti. Fundașul stânga a avut în două minute două intervenții tari, prin alunecare, de la spate, pentru care a fost avertizat de fiecare dată cu cartonaș galben și implicit cu cel roșu. Misiunea gazdelor a fost mai ușoară, însă la cabine s-a intrat tot cu 0-0.
Partea a doua s-a disputat practic la o singură poartă, cea a celor de la Mailat. Morariu a fost aproape de autogol când a trimis cu capul milimetric pe lângă propria poartă, pentru ca Cl. Popa și Capătă să rateze alte ocazii bune. A venit însă minutul 71, când gazdele au primit o lovitură liberă de la 16 metri, iar experimentatul Vuin a transformat elegant, la colțul scurt. Acest moment l-a enervat la culme pe Radu George, care a intrat în teren pentru a le reproșa elevilor săi ușurința cu care au cedat faza fixă. Tot Sântana a rămas în atac și după marcarea golului, iar reușita izbăvitoare a venit cu un minut înainte de fluierul final, când Claudiu Popa a punctat pentru 2-0, rezultat ce o menține pe Sântana în lupta pentru șefia seriei.
Sântana: Dulhaz – Paven, Peia, Varga, Topac, Josan (Ghinghină), Vuin, C. Popa (Mateiu), Cl. Popa, Martin (Lanțoș), Capătă
Mailat: Nica – Chepețan, Pîrvulescu, Morariu, Debattisti, Ungureanu, Cristea (Nagy), Vidican (Cheșa), Mihnea, Bubuș (Căliman), Caba (Bogdan)
Arbitri: drei Pîslaru. Observatori AJF: Marius Alexa, Andraș Mako