Jaime Penedo (36 de ani) a avut o primă repriză fabuloasă la Cupa Mondială din Rusia. Titularizat de selecţionerul statului Panama în meciul cu Belgia, goalkeeper-ul lui Dinamo a avut trei intervenţii extraordinare în primele 45 de minute, iar evoluţia foarte bună a atras atenţia fanilor fotbalului, care l-au lăudat pe reţelele sociale. Înghesuită de Belgia, una dintre favoritele la un parcurs lung la Cupa Mondială, Panama a trecut de puţine ori mijlocul terenului şi tot greul a căzut pe umerii lui Jaime Penedo şi ai colegilor din defensivă. Cu o linie ofensivă stelară în faţă – Hazard, Carrasco, Mertens, De Bruyne şi Lukaku -,panamezul s-a descurcat, însă, excelent în primele 45 de minute. Iar aventura lui Penedo în Rusia a început cu o paradă în faţa lui Carrasco (minutul 6), una la Mertens (minutul 7) şi a continuat cu o ocazie mare ratată de Hazard (minutul 11) şi cu 30 de minute în care s-a jucat, practic, doar la poarta sa. Într-o repriză în care Belgia a avut 62% posesie, şapte cornere şi nouă şuturi spre poartă, Penedo a mai ieşit în evidenţă în două rânduri. Mai întâi
l-a blocat foarte bine pe acelaşi Mertens, apoi, în minutul 38, a reuşit să respingă în corner un şut foarte periculos al lui Eden Hazard.
Chiar și așa, „dracii roșii” s-au impus cu 3-0, după reușitele semnate Mertens 47, Lukaku 69, 75.
Într-un alt meci al zilei de luni, în Grupa F: Suedia – Coreea de Sud 1-0 (Granqvist 64).