Deși au fost extrem de arțăgoși în încercarea de a obține un rezultat pozitiv, „șoimii” lui Roșca și Mărcuș nu au avut nicio șansă în fața „alb-roșiilor” de pe Teuz. Sigur, la 1-2, gazdele au luat foc fiindcă „centralul” Bîtea nu le-a acordat un penalty, dar e greu de crezut că la felul în care s-a jucat ar fi putut scoate ceva din această partidă.
Încă din start, superioritatea vi­zitatorilor a fost evidentă, cu ambii atacanți în mare vervă. După numai 9 minute, Burlacu a deviat în propria poartă șutul lui Sălăjan, același fotbalist marcând trei minute mai târziu cu capul după centrarea lui Bulza. După ex-ul Vaida s-a opus „foarfecii” lui Dani Bulza, Șimandul a revenit în joc prinRechițan. A venit faza de penalty ce a aprins spiritele, dar în locul unei posibile egalări s-a făcut
1-3. De data aceasta, Sălăjan a fost cel care a pasat și Bulza a înscris după ce a driblat și portarul. Până la pauză, Bulza a mai ratat o ocazie mare, trimițând doar în plasa laterală, din poziție de singur cu poarta goală.
Showul vizitatorilor a continuat și la reluare, cu alte trei ocazii importante în primul sfert de oră. Nervii au escaladat în tribune, s-au aruncat cu sticle de apă în teren, dar și spre sectorul rezervat susținătorilor Cermeiului. Când s-a mai jucat fotbal, teamul lui Aslău avea să se distanțeze decisiv. Purece a fost faultat în careu, iar Nistor nu a  greșit de la punctul cu var, iar Bulza a realizat „dubla” din apropiere. În minutul 84, Bebe Mitu a înscris pentru 2-4, pentru ca Ghergar să irosească imediat un penalty obținut tot de el. Concluzia a scris-o Alex Nistor, la capătul unei lovituri libere executate de Berar:
2-6, rezultat final.
Amfitrionii, prin vocea veteranului Mitu, consideră că meciul putea avea o altă turnură dacă Bîtea ar fi dat penalty la mijlocul primei reprize. „Arbitrii și-au bătut joc de noi ca și la Lipova. Trebuia să avem un 11 metri la scorul de 1-2, iar dacă marcam altfel se juca meciul. Nu știu de ce îi mai plătim pe acești arbitri, să se lase toți”, a tunat și fulgerat fostul mijlocaș al lui Panathinaikos Atena. „A fost un meci la discreția noastră, s-a pus doar problema scorului. Sigur, dacă echipa gazdă consideră că merita un penalty, iar de la acel penalty ar fi putut întoarce meciul eu îi respect părerea,
fără – însă – a fi de acord cu ea. Cred că pe lângă cele 6 goluri am mai avut alte 4-5 situații clare de gol, inclusive un penalty ratat. Avem un ritm bun de joc, suntem conectați la ceea ce facem și, ceea ce este și mai important, suntem din ce în ce mai respectați pe oriunde mergem. Iar aici mă refer și la oamenii din condu­cere de care sunt mândru”, a completat Mircea Aslău, antrenorul Cermeiului.
Șimand: Vaida – Malancu, Rus (49 Cătană), Ruska, Burlacu – A. Pantea (86 Albei), Anghel, D. Mitu, Turbatu (82 Cuc) – Rechițan. D. Rus.
Cermei: Fl Rusu – A. Popa, A. Rusu (82 Gurban), Cotoc, Suslak – Purece (79 Ghergar), Nistor, N. Varga (84 M. Varga), Vereș – Sălăjan (79 Berar), Bulza.
Arbitri: Radu Bâtea – Casian Bălă, Daniel Bondar. Observatori AJF: Leontin Buda, Teodor Juşcă