edsonPortughezul Edson Rolando da Silva Sousa e autorul golului ultimei victorii repurtate de UTA în fața lui Poli Timișoara pe prima scenă. Se întâmpla pe 18 mai 2007, UTA învingea echipa alb-violetă cu 2-1, pe o arenă „Francisc Neuman” plină cu 9,000 de oameni. Hora deschi­sese scorul în minutul 26, trupa antrenată atunci de Vali Velcea replicând prin golul egalizator al lui Gigel Bucur. Edson a adus triumful arădean în minutul 65, din pasa aceluiași Hora.
La 32 de ani, pe care-i împlinește pe 9 martie, fostul atacant lusitan a devenit antrenor! Edson pregătește echipa Falcoes do Norte, din Insula Capului Verde. „De patru luni sunt antrenor și îmi place foarte mult”, mărturisește Edson, care se gândește cu drag la perioada petrecută în Arad: „Iubesc UTA!”
Edson a jucat în roșu și alb între 2007 și 2010, marcând 11 goluri pentru UTA în Liga I. A mai fost la echipe ca PSV Eindhoven, Tottenham, FC Lucerna ori Den Haag, iar în România a mai avut o experiență la Ceahlăul Piatra Neamț.
Casetă UTA – Poli 2-1