UTA a fost foarte aproape să își adjudece toate cele trei puncte puse în joc în confruntarea cu Chindia Târgoviște, grupare antrenată de Viorel Moldovan aflată pe poziția a doua a clasamentului ligii secunde, cu șanse mari de promovare. Însă, în „ecuație” a intrat greșeala neprovocată a portarului Bodea și „roș-albii” rămân fără succes de trei etape, cu doar două puncte puse la păstrare.
Chiar dacă Chindia stă momentan pe loc promovabil, UTA a controlat prima parte a jocului. Linia mediană a Bătrânei Doamne a arătat că este formată din jucători cu experiență. Ciucur a excelat în banda dreaptă, acolo unde a fost un pericol permanent pentru defensiva adversă, Melinte și Neagu au câștigat aproape toate duelurile din centrul terenului împingând jocul spre careul oaspeților, iar Kanda și-a pus în valoare viteza, fără a fi eficient însă. Rus împingea și el echipa spre buturile Chindiei, ajutat în unele faze de David Popa.
Chindia a fost ținută la distanță de poarta lui Bodea și datorită jocului fundașilor centrali Șeroni și El Hasni, în timp ce Costin și Copaci au urcat de câteva ori periculos în atac. Golul avea să vină în urma unui corner. El Hasni a marcat în minutul 43, din centrarea lui Kanda, iar UTA intra în avantaj la vestiare.
În partea a doua, UTA a făcut un pas înapoi și Chindia a profitat din plin. Liviu Mihai a marcat în urma unui șut-centrare trimis în careu pentru Florea. Fostul atacant al arădenilor a luftat, Bodea a plonjat târziu, a atins mingea care a lovit bara și a intrat în poartă. Imadiat după golul egalizator, Florea putea marca pentru 2-1, dar mingea trimisă de el cu capul a trecut pe lângă poartă.
Pe contraatac UTA prelua din nou condu­cerea. Costin s-a descurcat perfect între doi jucători ai Chindiei, a centrat în careu, Melinte a deviat pentru Copaci care a lovit mingea perfect din voleu și a marcat pentru 2-1 în minutul 66. Minutele treceau și UTA părea că este în stare să câștige jocul, dar a venit gafa lui Bodea din minutul 80. Șandru a executat o lovitură liberă de la 30 de metri, mingea l-a lovit în cap pe Șeroni, s-a dus „lumânare” în sus, Bodea a ieșit din poartă și părea că o reține fără probleme. Ghinion însă… Portarul arădean a scăpat balonul din mâini și Leca a profitat înscriind cu latul dintr-un unghi închis: 2-2.
Apoi fiecare echipă a mai avut câte o șansă mare de a marca. UTA putea înscrie prin Kanda, dar mingea trimisă de el din lovitură liberă de la 20 de metri a fost respinsă cu capul de pe linia porții de Florea. Apoi Neicuțescu putea aduce victoria Chindiei, dar mingea șutată de el din careul mic în urma unei execuții acrobatice a fost boxată de Bodea.
UTA a blocat viceliderul, dar rămâne cu frustrarea că putea câștiga acest joc.
UTA: Bodea – Cr. Costin, El Hasni (R. Iuga 49), Şeroni, Copaci – Ciucur, I. Neagu, Melinte, Kanda (Isac 90+3) – David Popa (Hrezdac 62), Cip. Rus. Antrenor secund: Cristian Păcurar
Chindia: Aioani – Martac, Bg. Şandru, Leca, D. Panait – Cr. Neguţ (Raţă 57), D. Novac, Liv. Mihai, Andr. Şerban (Neicuţescu 57) – D. Florea, Val. Alexandru (Cherchez 75′). Antrenor: Viorel Moldovan
Arbitri: Sergiu Popa (Aiud – Alba) – Bogdan Dragoș și Constantin Cantemir (ambii din Făgăraș). Rezervă: Narcis Bodocan (Cluj)
Observatori FRF: Zaharia Ciev (Timi­șoara) și Radu Bîtea (Oradea).

20. Brăila 31 4 7 20 27-84 19

Etapa următoare (25-28 aprilie): Chindia – Clinceni, Oradea – Mioveni, ASU Poli – ACS Poli, Energeticianul – UTA, Metaloglobus – Snagov, Tg. Jiu – Balotești, Bacău – Brăila, U Cluj – Ripensia, Ploiești – Daco-Getica, FC Argeș – Constanța.