La debutul în Grupa C a Campionatului European din Italia și San Marino, România Under 21 s-a impus cu scorul de 4-1 în fața reprezentativei similare a Croației. Încurajați de aproximativ 5000 de suporteri din Diaspora sau plecați special în Peninsulă pentru acest turneu, „tricolorii mici” și-au luat tare adversarii și, după 13 minute, aveau 2-0 pe tabelă. Pușcaș, din penalty și Hagi, după o fază creată de același Pușcaș, i-au pus la respect pe croați, care – însă – au dat impresia că pot reveni pe tabelă, după reușita lui Vlasic, din minutul 18.

Dar, apoi, portarul Radu și apărarea din fața sa a ridicat zidul, iar când elevii lui Gracan au mai obosit le-au dat lovitura de grație. Pentru 3-1 a punctat Băluță (66), după eroarea lui Sosa și un șut sec din interiorul careului, pentru ca cireașa pe tort să o pună unul dintre cei doi arădeni chemați la „arme” de Mirel Rădoi. Venit de pe bancă în locul lui Pușcaș, Adi Petre a avut nevoie de doar trei minute pentru a înscrie primul său gol la un turneu final european. Manea a pătruns pe dreapta, a pasat în șase metri, de unde fostul atacant al UTA-ei a trimis cu talpa în plasă. Inițial golul a fost anulat de semnalizarea asistentului, dar VAR-ul nu a găsit poziția de offside și „vârful” lui Esbjerg ajunge la cota trei reușite în contul naționalei de tineret, după cele cu Bosnia-Herțegovina și Liechtenstein.

La succesul spumos al României a contribuit și titularul Dennis Man, schimbat cu 6 minute înainte de final de Olaru. Arădeanul lui FCSB și-a încercat de câteva ori tirul din afara careului, dar a și obținut două lovituri libere periculoase pentru buturile croate.

În Grupa C, România le va mai întâlni pe Anglia (21 iunie) și Franța (24 iunie).

România: 1. Radu (c). – 6. Manea, 5. Nedelcearu, 4. Pașcanu, 3. Ștefan – 21. Băluță, 17. Cicâldău – 8. Man (22. Olaru 84), 10. Hagi, 19. Ivan (7. Coman, 73) – 9. Pușcaș (11. Petre, 88). Selecționer: Mirel Rădoi. Rezerve: 12. Căbuz, 23. Vlad – 2. Boboc,13. Grigore, 14. Dragomir, 15. Ghiță, 16. Nedelcu, 18. Rus, 20. Ciobanu

Croația: 12.Posavec – 2. Uremovic, 6. Benkovic, 5. Katic, 3. Sosa – 8. Vlasic, 4. Sunjic, 20. Moro (11. Ivanusec, 67)– 10. Halilovic (c) (18. Muric, 77), 9. Jakolis, 7. Brekalo (21. Bradaric, 14). Selecționer: Nenad Gracan. Rezerve: 1. Grbic, 23. Semper, 13. Majer, 14. Bistrovic, 15. Kalaica, 16. Borevkovic, 17. Basic, 19. Kulenovic, 22. Cabraja.

Arbitru: Bobby Maden. Asistenți: Francis Connor și David Roome (toți din Scoția)