lipovacupaDupă aproape doi ani de invincibilitate, VI-FE a clacat în cel mai important meci al stagiunii. Finala Cupei României (faza județeană) a fost o joacă de copii pentru Șoimii Lipova, care a înscris ca la antrenament 7 goluri, dar a avut cel puțin pe încă atâtea ocazii clare.
Practic, meciul a început de la 1-0. După 20 de secunde, Bimbo a fost faultat în careu de Rotar, iar Pavel a înscris de punctul cu var în dreapta lui Linguraru. După 10 minute de acalmie, Sergiu Popa a luat o acțiune pe cont propriu, a trecut ca prin brânză de tot blocul defensiv al felnăcanilor și a marcat cu un șut la seminînălțime pe colțul scurt. Era minutul 11, pentru ca 5 minute mai târziu să se înregistreze deja scorul de neprezentare. De data aceasta, cel care și-a valorificat viteza a fost Borteș. Fostul utist a făcut o cursă de peste 50 de metri pe care a finalizat-o cu un șut în cros lângă bară. Singura replică a trupei lui Dușan a venit la șutul de la 20 de metri al lui Gyorgy, respins cu ceva dificultate de Trifoi. În rest, lipovanii s-au jucat cu ocaziile, prin Pavel, Popa și Borteș, astfel că scorul pauzei a rămas 3-0.
„Șoimii” au schimbat – însă – foaia la reluare. În 2 minute au dus tabela la 5-0, iar VI-FE putea arunca prosopul. Mai întâi, cel care a reușit „dubla” a fost Borteș, după o execuție sub transversală atinsă ușor de Nichici,  fiind apoi copiat de Popa, ce a înscris și el din unghi după ce a culcat și portarul. Apoi, lipovanii s-au relaxat puțin, iar Vidac, Toda și Țițirig au fost aproape de golul de onoare. Când au luat din nou lucrurile în serios, elevii lui Grad au marcat din nou. A fost rândul lui Bimbo să o facă, simplu, din mijlocul careului, după o deviere a lui Pavel: 6-0 (min. 62). Cireașa de pe tort a pus-o chiar portarul „alb-albaștrilor”. Popa a fost faultat în careu de Hettman, iar Matei, a bătut impecabil lovitura de pedeapsă. Ultimele minute i-au aparținut fiului regretatului Ladislau Ghiță. Proaspăt intrat pe teren, „Șobi” jr. A finalizat frumos două faze, dar Nichici i-a refuzat golul.
S-a încheiat 7-0, iar, înainte de fi premiați de conducerea AJF-ului, reprezentată de președintele Adrian Lucaci și secretarul Vasile Rad, dar și primarul Șiriei, Valentin Bot, lipovanii au încins hora bucuriei chiar pe gazonul din comuna lui Ioan Slavici.
Soimii Lipova: Trifoi – Iercan, Ca­lancea, Moisă, Gornic – Borteș (77 Ghi-ță), Cati, S. Popa, Borlean (74 Zoica) – Pavel (80 Radu), Bimbo (63 Ghergar).
Felnac: Linguraru (31 Nichici) – Matei, Rotar, S. Panin, Hettman – Baroti, Gâdea (49 Toda), Maxim, Vidac – Gyorgy (50 Țițirig), Rusz.
Arbitri: Alin Deac – Alin Bolcaș, Andreeas Junger
Observatori AJF: Teodor Jușcă, Claudiu Tripa