La o jumătate de oră de la startul meciului primei echipei a UTA-ei la Clinceni, în arenă au intrat și juniorii mari, în prima manșă a semifinalei Elite cu Dinamo.
Copaci și Tănase au fost jucătorii arădeni obișnuiți cu aerul eșalonului secund pe care au contat antrenorii echipei secunde, dar și Florin Bratu a aliniat o echipă o câteva individualități de la mijloc în sus. A rezultat un meci de bună cali­tate, gazdele putându-se declara total nemulțumite de scor la raportul ocaziilor.
Tinerii utiști au făcut o primă repriză excelentă. Și-au luat adversarii tare încă din primele minute și ocaziile au curs șiroi. În primele 10, G. Pop și Toma au ajuns în poziție clară de gol în colțul careului de 6 metri, au șutat puternic, dar excat pe direcția portarului. După 15 minute, a venit rândul lui Toma să scape singur în 10 metri, dar și el        l-a nimerit pe Eșanu. La mijlocul reprizei, arădenii au fost periculoși și după o fază fixă. Toma a executat un corner de pe stânga, Copaci a prelungit pe colțul lung, iar Costin a reluat în bara exterioară cu capul de la colțul lung. Tot după o lovitură de colț a reluat peste poartă și Mager, pentru ca faza primei reprize să aparțină lui Dorin Toma. Talentatul mijlocaș a ofensiv a pătruns în viteză pe stânga, a intrat în centrul careului, a finalizat pe jos, dar Eșanu a respins miraculos cu piciorul. Repriza s-a încheiat cu capul lui G. Pop puțin peste transversală, în timp ce vizitatorii au avut o singură fază periculoasă, la voleul lui L.
Gheorghe din 12 metri, ce a trecut puțin pe lângă colțul lung. Fiindcă nu le-a ieșit deloc jocul, dinamovștii au fost extrem de agresivi în joc, de multe ori arbitrul Kovacs fiind extrem de permisiv cu bucureștenii.
Repriza a doua s-a reluat sub aceleași auspicii, cu UTA imprecisă la finalizare. Mager a scăpat la un moment liber în careu, pe dreapta, dar s-a complicat într-un dribling inutil și a fost blocat.  După o oră de joc, Lazăr a centrat bine în 6 metri, dar Mandache nu a reușit să lovească corect balonul și câinii roșii au scăpat din nou. I. Gheorghe a ajuns și el la finalizare, dar șutul din unghi nu i-a creat probleme lui Mara. De partea cealaltă, Eșanu a respins de sub transversală șutul cu exteriorul lui Tănase. Și, cum fotbalul e de multe ori nedrept, în minutul 81, cei care au marcat au fost dinamoviștii. Florin Vasile a tras bine de la 20 de metri, iar mingea s-a dus ață în dreapta lui Mara. Imediat după, Neicuțescu putea mări avantajul oaspeților, dar a tras în cros peste transversală din 11 metri lateral stânga. Până la urmă, UTA a reușit egalarea, la ultima fază a meciului. Tănase a greșit lobul din poziție excelentă, Țurcanu a urmărit și a înscris cu capul în poarta goală. 1-1 e rezultatul înainte de returul de sâmbătă, de la București.
UTA: Mara – D. Lazăr, R. Iuga, Copaci, Dinculescu – Tănase, Pop – Mager (53 Țurcanu), Toma, Mandache (83 Lezeu) – Costin
Dinamo: Eşanu – Anghel, Cio­botariu, Grigore, Negotei – Vl. Vlad (88 M. Vlad), Liviu Gheorghe –  Fl. Vasile (83 Druga), I. Gheorghe, Codreanu – Neicuţescu.
Arbitri: Szabolcs Kovacs – Tamas Kopriva, zsolt Kopriva (toți din Saru Mare)