Ambele combatante și-au propus să obțină maxim din partida disputată sâmbătă după-amiază, însă doar timișorenilor le-a ieșit planul. E adevărat, cu largul concurs al fundașilor adverși, cu o mențiune aparte pentru americanul Taylor. Oaspeții au început în forță confruntarea și au deschis scorul încă din minutul 6, când Ceantea a reluat în plasă centrarea lui Ciobanu. După alte șase minute, grirodanii și-au dublat avantajul, același Ciobanu centrând, însă de data asta Baranyi fost cel care a pus capul pentru a plasa mingea la colțul lung. Oaspeții nu s-au retras și a mai ratat o ocazie mare prin Hotca, al cărui șut a trecut puțin peste poartă. Pe la mijlocul reprizei, s-au trezit și gazdele și, după ce Șușlak și Șulea au ratat două bune ocazii, a venit și golul. În minutul 30, Mager l-a deschis pe Brândușe, acesta a plecat cu mingea de la centrul terenului și s-a oprit doar după ce a driblat și portarul și a trimis în poarta goală. Forcingul ofensiv a continuat și, cu două minute înainte de pauză, Buia a reușit să egaleze cu un șut din voleu: 2-2, scorul primei părți. Gazdele nu au reușit să profite de moralul bun dat de revenirea de la         0-2 și au primit gol în minutul 48, atunci când Taylor a luftat la 8 metri, iar Pătrașcu a profitat și a marcat. După alte 10 minute s-a făcut 2 – 4, în urma reluării cu capul a lui Hotca. Cermeiul nu a mai avut forța unei noi răsturnări de scor, ajungând doar sporadic la poartă și fără să pună sub presiune buturile adverse. Ba mai mult, cu 3 minute înainte de fluierul final al confruntării, același Taylor  a greșit în careu și Niță a punctat pentru 2 – 5. Scorul putea să devină și mai mare, dar Bodea l-a blocat în ultimă instanță pe același Niță. Așadar, Cermeiul a pierdut fără drept de apel în fața formației pregătire de Paul Codrea și dă cu piciorul unui debut promițător de sezon.
Formații: Cermei: Bodea –Taylor, Rogojan (63 Moraru),  Nistor, Suslak – Mager, Ianc,  Buia, Aldan – Sulea, Brândușe. Antrenor: Radu Anca.
Ghiroda: Contra – Mâncaș, C. Popa, Muresan, O. Popescu – Centea (76 Niță), Hotca (70 Saizu), L. Naidin, Ciobanu (76 Totic) – Baranyi, Pătrașcu. Antrenor: Paul Codrea.
Arbitri: Narcis Bodocan – Paul Pojar (ambii din Cluj). George Suciu (Câmpia Turzii) Observatori FRF: Cosmin Danciu (Hunedoara) și Cătălin Pascariu (Cugir)