Lipova pare în pierdere de viteză și, după remiza de la Chișineu-Criș și victoria cu emoții în fața codașei din Lugoj, a venit și primul eșec stagional. Cel puțin după cum s-a jucat în prima parte, nimic nu prevestea eșecul, dar gazdele de la FC Hunedoara au crezut până la final și au profitat la maxim de fisurile din defensiva lipsită de aportul experimentatului Calvin.
Așadar, „Corvinului” i-a mers mai bine contra celei de-a doua formații arădene ce vizitează arena de „sub furnale”. Pe Sebiș a condus-o cu
2-0 la pauză și a cedat cu 2-5, în timp ce cu Lipova scorul era 1-2 după 45 de minute, iar la final a ieșit victorie: 3-2. „O victorie muncită, doar prin muncă putem avea rezultate întreg campionatul. Am fost inspirat cu schimbările din a doua repriză, au și lipsit câțiva jucători și iată că cei care au jucat mai puțin au intrat foarte bine în joc, îi felicit pentru dăruire. Știam că trebuie să vină și prima înfrângere a liderului și mă bucur că a venit pe terenul nostru. La pauză le-am spus jucătorilor că mai avem 45 de minute și, așa cum ne-au întors Sebișul pe noi, tot așa puteam să o facem și noi cu Lipova. Din declarațiile celor de la Lipova, am văzut că nu vor să tragă la promovare, dar, jucând împreună de mult timp, au ajuns să aibă rezultate. În fotbal, nu întotdeauna posesia aduce victoria sau echipa care are mai multe ocazii și câștigă. Am bătut noi și asta rămâne, jucătorii noștri nu au renunțat, am fost conduși, am întors rezultatul și îi felicit pentru asta. O luăm etapă cu etapă și muncim pentru fiecare meci. În acest sezon, obiectivul este menținerea în Liga 3-a, la anul mai vedem”, a punctat Mircea Alic jr., antrenorul hunedorenilor.
Ca și în partida cu Lugojul, Lipova s-a cam jucat cu ocaziile la Hunedoara și de această dată a plătit scump. „Am condus, am avut penalty ratat și am ratat și alte ocazii, în timp ce adversarul a aruncat două mingi în careu și au scos două penalty-uri. E greu pentru mine să fac o analiză, atâta timp cât eu ca antrenor îmi doresc ca echipa mea să joace un fotbal bun și a făcut-o și azi. Dacă jucam prost aș fi fost supărat. Mă bucur dacă jurna­liștii hunedoreni spun că au văzut cel mai frumos meci din acest campionat, noi așa jucăm fiecare meci, dar astăzi am avut puțin ghinion și gazdele mult noroc. Nu am crezut că aici vom avea prima înfrângere, dar s-a întâmplat, cu toate că începutul de meci nu arăta un astfel de deznodământ. Trebuie să gestionăm bine rezultatul negativ, dar au fost și multe lucruri pozitive în jocul nostru, din care trebuie să învățăm. E important cum pregătim următorul meci, nu cred că băieții au moralul afectat, atâta timp cât suntem după 9 etape pe primul loc cu doar o înfrângere și un egal. Jucătorii nu au de ce să fie supărați, suntem pe primul loc”, a declarat Flavius Sabău, după eșecul în fața hunedorenilor.
Pentru Hunedoara urmează o deplasare pe terenul co-liderului Dumbrăvița, în timp ce Lipova o așteaptă pe Giarmata la Pâncota.