ineuSpre deosebire de anul trecut, când a fost eliminat din primul tur, Ineului îi priește a doua competiție națională de fotbal. După Șoimii Lipova, miercuri a venit rândul celor de la Bihorul Beiuș – câștigătoarea fazei județene a Cupei României din județul Bihor – să fie eliminată de către ineuani după reușita lui Stănaia. Jocul în prima parte a fost în general la discreția trupei vizitatoare, care a avut o posesie a balonului net superioară, dar au reușit să producă o singură ocazie clară de gol. În minutul 29, Stănaia l-a deschis pe Mașniță, tânărul vârf a scăpat singur cu portarul, dar a finalizat exact în acesta. Gazdele au fost periculoase doar în urma unui corner, finalizat cu capul în plasa laterală de către Silaghi. Elevii lui Rudy Kovacs au acceptat dominarea teritorială a Ineului și au acționat în special pe contraatac. Huțanu a avut o bună ocazie de a înscrie, dar a preferat să cadă în careu în loc să finalizeze primind astfel și un cartonaș galben pentru simulare. După minutul 65 Beiușul a ieșit mai mult la joc, punând ceva pro­bleme în ofensivă dar fără să concretizeze nimic în mod special. Minutul 80 a dus și deschiderea scorului. Mașniță a fost faultat în careu de Mihoc, iar Stănaia a transformat precis în stânga portarului lovitura de pedeapsă acordată de către centralul Liviu Bălăcescu. Ultimele minute ale jocului au aparținut gazdelor care au ratat o ocazie mare prin Mihuța. Acesta a șutat din apropiere în dreapta portarului, dar Bujor a salvat calificarea cu un reflex de zile mariAstfel, Ineul s-a impus cu scorul de 1 – 0 și merge mai departe în Cupa României.
Bihorul Beiuș – CS Ineu 0 – 1
A marcat: Stănaia – min. 80 penalty
Beiuș: Odobasian – Turcan, Mihoc, Foghiș, Miklo – Popa, Toma, Mihuța, Silaghi – Micle (Lezeu),  Mîndru
Ineu: Bujor – Kocsis, Wild, Tudoroiu, Hulbăr – Huțanu (Ciobanu), Bier, Tomuț (Crișan), Stănaia, – Filimon (Popovici), Mașniță (Clej)