Spania a fost eliminată în optimile Euro 2016, după ce a fost învinsă de Italia, scor 0-2, la capătul a 90 de minute dominate clar de echipa lui Conte. Cu o defensivă impenetrabilă, italienii au fost mai proaspeţi, iar portarul De Gea şi-a salvat echipa în multe rânduri, fiind cel mai bun jucător al Spaniei în această partidă.
Câştigătoarea ultimelor două Campionate Europene părăseşte astfel prematur competiţia, în timp ce Italia se pregăteşte de meciul din sferturi cu Germania. Acesta pare să fie apusul Erei tiki-taka, după aproape un deceniu în care Spania şi Barcelona au dominat fotbalul mondial cu acest stil.
Andres Iniesta a vorbit despre dezamăgirea produsă de înfrângerea cu Italia. „Am rămas fără cuvinte! Trebuie să ne împăcăm cu această dezamăgire. Au fost mult mai eficienţi atunci când a fost nevoie de asta şi ne-au fost superiori (n.r. în prima repriză). Am făcut un meci de aşteptare.
Uneori, aceste sitaţii te pot pune în dificultate. În repriza a doua am luptat mai mult, iar meciul a arătat altfel. Dar şi aşa poţi încheia în tabăra învinsă. Aşteptările erau foarte mari, dar acum trebuie să ne împăcăm cu această dezamăgire. Nu mai e nimic de spus. Trebuie să ne gândim la viitor“, a declarat Iniesta după înfrângerea cu Italia.
Del Bosque: „Au fost clar mai buni, dar să spui că
ne-au umilit e o exagerare”
Selecţionerul Spaniei, Vicente del Bosque, a recunoscut şi el superioritatea Italiei în acest meci, dar nu a fost de acord cu cei care au văzut în victoria trupei lui Conte o „corecţie” aplicată campioanei din 2008 şi 2012.
„Italia a fost echipa mai bună şi le doresc mult succes. Am fost timizi în prima repriză. Am crescut puţin în partea a doua, dar nu am reuşit să marcăm pentru că Italia a fost evident mai bună! Recunosc că ne-au fost superiori, dar e exagerat să spui că ne-au umilit. Nu puteţi pune la îndoială intenţiile noastre bune. Am avut dorinţa de a câştiga, dar uneori adversarii sunt mai buni”, a declarat Vicente del Bosque.