10450054_900635256618989_4344845455278311617_oMeciul dintre Iran şi Nigeria s-a disputat pe Arena da Baixada din Coritiba. Prima mare ocazie de gol o au nigerienii în minutul 9. Emenike centrează pe jos în careu care îl căuta pe Moses dar centrarea acestuia a fost blocată în ultimul moment. La aceeaşi fază nigerienii mai irosesc o ocazie mare, Emenike este gasit bine în careu dar şutul acestuia din cădere trece puţin pe lângă colţul din stânga a porţii. În minutul 31 nigerienii mai irosesc o ocazie de gol prin Musa, acesta execută o lovitură liberă de pe stânga, bate direct la colţul scurt, dar portarul este atent şi respinge în corner. Replica iranienilor vine peste doar 3 minute de la ocazia lui Musa. Corner de pe dreapta, centrare în careu, Reza reia spre poartă cu o lovitură de cap, iar Enyeama are o intervenţie extraordinară. La pauză Iran – Nigeria 0-0. În repriza secundă ambele echipe au refuzat jocul şi s-au mulţumit cu un joc de posesie, iar ocaziile au lipsit cu desăfârşire. În minutul 69 Nigeria trece pe lângă deschiderea scorului. Centrare de pe stânga, Ameobi plonjează în careu iar lovitura sa de cap trece pe lângă. În minutul 89 nigeerienii puteau da lovitura de graţie. Mmusa centrează de pe stânga, minge care îl căuta pe Ameobi, dar Pooladi respige în corner din faţa atacantului nigerian. Rezultat final Iran – Nigeria 0-0.

ECHIPELE DE START

Iran: Haghighi – Montazeri, Hosseini, Sadeghi, Pooladi – Nekounam, Timotian – Heydari, Dejagah, Haji Safi – Ghoochannejad
Selecționer: Carlos Queiroz

Nigeria: Enyeama – Ambrose, Omeruo, Oboabona, Oshaniwa – Onazi, Obi Mikel – Musa, Azeez, Victor Moses – Emenike
Selecționer: Stephen Keshi