După trei ani în tricoul UTA-ei, Amir Jorza a fost împrumutat la Rapid pentru acest sezon, bucureștenii având și o opțiune de cumpărare în vara viitoare.
În prima etapă de Liga a III-a Rapidul a înfruntat Progresul Spartac București, echipă care s-a luptat până în ultima etapă pentru promovare în sezonul trecut, încheind însă seria pe locul 2, în urma celor de la SSC Farul.
Cu un cuplu de mijlocași centrali format din foștii utiști Jorza și Cârstocea, giuleștenii au dominat prima repriză dar s-au trezit conduși la pauză după golul marcat de Donca, cu o execuție de la 30 de metri.
Egalarea a venit abia în minutul 81, când lituanianul Matulevicius a driblat doi adversari și l-a învins pe portarul Răduță. Același lituanian a inventat și faza golului decisiv, găsindu-l pe Jorza în careu, iar mijlocașul arădean a adus victoria cu un șut cu latul de la aproximativ 10 metri.
Pentru „alb-vișinii” urmează un duel în Cupa României, miercuri de la 17:30, împotriva celor de la AFCM Alexandria.