Peste 350 sportivi de la 48 de cluburi din 12 ţări s-au aliniat la startul tradiţionalului turneu internaţional de judo de la Lendava (Slovenia). Cea mai valoroasă performanţă arădeană a fost obţinută de Carolina Szabo, sportivă cu dublă legitimare CS Municipal Arad – CS Podgoria Ghioroc, care a cucerit medalia de aur în cadrul categoriei 40 kilograme, la categoria de vârstă sub 14 ani.
Medaliată cu bronz balcanic anul trecut şi premiată în cadrul Galei Sportului Arădean, judoka arădeană este pregătită de Dorin Drimbe şi de tatăl său, Carol Szabo.
Pe podium a mai urcat şi Nandor Bernath, de la Sambojudo Pecica, care a obţinut medalia de bronz la categoria 55 de kilograme, la categoria sub 12 ani. Un alt judoka antrenat de Arpad Nagy, Iojef Csilag, s-a clasat pe locul 7 la categoria 42 kg., Under 12.