kloseAtacantul german Miroslav Klose a egalat recordul de goluri marcate la Cupa Mondială deţinut de brazilianul Ronaldo, după ce a înscris pentru a 15-a oară la un turneu final, sâmbătă, în meciul cu Ghana (scor 2-2), din grupa G, de la Fortaleza.
Klose, care joacă a patra oară la Cupa Mondială, l-a egalat pe Ronaldo, care a marcat 15 goluri pe parcursul a trei ediţii (1998, 2002, 2006).
Ronlado reuşise să ajungă la 15 goluri tot la un meci cu Ghana, în 2006. Miroslav Klose, 36 de ani, a intrat în joc în minutul 69 şi a marcat în minutul 71.
Klose a înscris cinci goluri, toate cu capul, în 2002, când Germania a ajuns în finală. Tot cinci goluri a înscris şi în 2006, când Germania a ocupat locul trei. Patru ani mai târziu, în Africa de Sud, el a marcat de patru ori, Germania încheind competiţia pe locul trei.