Parcursul fără greșeală al elevelor lui Gigi Cameniță s-a încheiat în cel mai prost moment posibil. Independența Baia Mare, formație întărită de la Olimpia Cluj, s-a dovedit o nucă prea tare pentru AC Piroș Security și a plecat cu trei puncte mari de la Arad, poate chiar decisive în lupta pentru promovarea în Superligă. Ambiția „leoaicelor” nu a fost de ajuns în fața unei echipe puternice în toate compartimentele, mai omogenă și mai bine pregătită din punct de vedere fizic. Totuși, derby-ul seriei a II-a a Ligii II feminin a început excelent pentru arădence. La capătul unei lovituri de colț, fundașul Bajko a reluat puternic sub transversală după așezarea lui Vanu. Era minutul 9, reacția moroșencele venind rapid. În minutul 23, Predoi a pus mai bine corpul în duelul cu Magocs, a rămas la minge și a trimis perfect la colțul lung din 12 metri lateral stânga. Banca arădenilor a solicitat fault la fundașul dreapta, care, de altfel, a și ajuns în Ambulanță pentru dureri puternice la spate, iar la pauză a și fost transportată la spital. Simțind că se poate, băimărencele au forțat și golul doi, pe care l-au marcat în minutul 35, după șutul perfect de pe 16 metri al Andreei Pop, care a atins și bara la coțul lung înainte de a intra în plasă. Până la odihnă, Predoi a mai ratat o ocazie imensă pentru vizi­tatoare, astfel că scorul pauzei a fost 1-2. Repriza secundă s-a reluat cu 15 minute întârziere, fiindcă Ambulanța era plecată la Spitalul Clinic Județean cu Maria Magocs. Până la urmă, pe „Șega” aveau să ajungă două Salvări, una aparținând chiar societății patronului Pavel Piroș. Independența a mai irosit o situație importantă prin Dragoș, după care „leoaicele” și-au masat adversarul minute bune în jumătatea lor de teren. Din păcate, atacurile gazdelor au fost destul de previzibile, însă la fel de adevărat este că și defensiva băimărencelor a fost foarte bine pusă la punct. Singura ocazie mare de egalare a avut-o tot Bajko și tot după o loviră de colț, dar de această dată voleul fundașului lui Cameniță s-a dus puțin peste poartă. Când Melisa Olariu a fost eliminată de pe teren după o altercație cu o adversară, era clar că misiunea „leoaicelor” devenea și mai grea, practic imposibilă, cu tot efortul căpitanului Floare Liheț, prezentă pe tot terenul în ultimele zece minute. S-a încheiat 1-2 și AC Piroș Security va trebuie să se mulțumească cu locul 2 cel puțin până la primăvară, când, cu ceva achiziții, s-ar putea bate cu șanse mai mari de reușită cu „alb-albastrele” din Țara Maramureșului. „Din păcate, trebuie să recunoaștem că echipa din Baia Mare a fost mai bună decât noi astăzi, au stat mai bine în special la capitolul fizic. Nouă ne mai lipsesc câteva lucruri importante pentru a putea emite cu adevărat pretenții la promovare și mă refer în special la jucătoare de atac și chiar la mijlocul terenului. În plus, avem nevoie de mai multe antrenamente pe săptămână, căci deocamdată facem doar două și nici la acelea nu vin chiar toate fetele din cauza serviciului. Golul meu a fost frumos, dar nu mă pot bucura de el, atâta timp cât echipa  a pierdut”, a spus Emese Bajko, autoarea singurului gol al arădencelor astăzi.
AC Piroș Security: Meszaros – Magocs (25 Bodnar), Bajko, Liheț, Dobrea – Adam (68 Doroți), Lupei, Chiș, Vanu – Olariu, A. Bălaș
Independența: S. Nagy – Mare, D. Pop, Codrea, Rakos – Desmerean – Fedor, Silaghi (70 Rotari), A. Pop, R. Dragoş – Predoi.