Liderul seriei a patra din eşalonul trei fotbalistic a respectat calculele hârtiei, obţinând prima victorie din acest an. În a doua etapă a returului din „C4”, trupa lui Flavius Sabău a câştigat cu 4-3 (2-0) în faţa ultimei clasate, CS Ocna Mureş. „Şoimii” au făcut diferenţa încă din prima repriză, prin reuşitele lui Trabalka şi Rusu, din minutele 25 şi 29. Conturile păreau încheiate în mi­nutul 69, când gazdele au făcut 3-0, gol Sulea, doar că mureşenii nu au predat armele şi au înscris de două ori în două minute, 81 şi 82, prin Drăgan şi Morar. În prelungiri s-au mai marcat două goluri, Poiană, min.90+1 securizând victoria, cu o execuţie din corner. Totuşi, scorul final avea să fie 4-3, pentru că Hidişan a marcat cu o execuţie din lovitură liberă de la 20 de metri.
Trei puncte importante, cu care Lipova se menţine lider detaşat în campionat, cu 38 de puncte, la şase lungimi distanţă de a doua clasată, într-un clasament intermediar. Totuşi, cele şase goluri primite în primele două etape ale returului, la Sebiş şi acum, acasă – la Pâncota, cu „lanterna roşie”, trebuie să pună „şoimii” în gardă. Sabău a început partida în formula: Jianu – Gherasim, Calvin, Vasiu, Burlă – Poiană, Istrate, M.Popa (57 Lazea), Rusu – Trabalka (74 Banyoi), Sulea (74 Marton). În următoarea rundă, Lipova joacă în cetatea Devei, acolo unde e rost de o altă victorie.
Tot vineri, într-un alt meci al etapei din „C4”, Naţional Sebiş a pierdut dramatic, în prelungiri, pe terenul nou promovatei din Dumbrăviţa, 1-0, gol reuşit de Voinea în minutul 90+2. Astăzi, de la ora 15, celelalte două divizionare arădene au meciuri pe teren propriu: Crişul Chişineu Criş primeşte vizita Reşiţei, în derby-ul rundei, iar Cermeiul înfruntă FC Avrig.