FC Liverpool a câştigat pentru a şasea oară în istoria sa Liga Campionilor la fotbal, după ce a învins cu scorul de 2-0 (1-0) o altă echipă engleză, Tottenham Hotspur (aflată oricum la cea mai bun performanță din istorie), în finala ce a avut loc sâmbătă seară pe stadionul Wanda Metropolitano din Madrid.

Golurile au fost înscrise de egipteanul Mohamed Salah în minutul 2, din penalty, şi belgianul Divock Origi, în minutul 87.

Liverpool a obţinut un penalty după numai 23 de secunde, la un henţ comis de Sissoko, iar Salah a transformat cu siguranţă. Reuşita lui Salah, după un minut şi 49 de secunde, este pe locul 2 pe lista celor mai rapide goluri din finala Ligii Campionilor, devansată de golul lui Paolo Maldini pentru AC Milan după 51 de secunde în finala cu Liverpool din 2005. Concluzia unei partide destul de anoste a scris-o belgianul Origi, care l-a învins pe Lloris cu un șut în cros din interiorul careului.

„Cormoranii”’ au mai câştigat de cinci ori cea mai importantă competiţie intercluburi de pe continent (1977, 1978, 1981, 1984 şi 2005), o singură dată în actualul format, în 2005, după o revenire memorabilă în faţa lui AC Milan.

Aceasta a fost a doua finală între echipe engleze în Liga Campionilor, după Manchester United – Chelsea în 2008.

Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson – Henderson, Fabinho, Wijnaldum (Milner 62) – Salah, Firmino (Origi 58), Mane. Antrenor: Jurgen Klopp

Tottenham: Lloris – Trippier, Alderweireld, Vertonghen, Rose – Sissoko (Dier 74), Winks (Lucas 66) – Alli, Eriksen, Son – Kane. Antrenor: Mauricio Pocchetino