Maghiarii au dominat probele de alergare de la Supermaratonul transfrontalier, românii s-au revanșat la ciclism și patine cu rotile

0
98

Supermaratonul Békéscsaba – Arad – Békéscsaba, tradiţionala competiție transfrontalieră, organizată de Primăria Arad, Centrul Municipal de Cultură Arad şi Békéscsabai Atlétikai Club, în parteneriat cu alte numeroase instituții și sponsori, a atras peste 1.200 de concurenți. Într-un weekend capricios, cu multă ploaie, aceștia s-au întrecut în trei probe de concurs: alergare (individual și în ștafetă de două sau 5 persoane), patine cu rotile şi ciclism pe distanța de 200 de kilometri, câte 100 pe zi. Traseul parcurs a fost următorul: Békéscsaba – Szabadkigyós – Újkigyós – Pusztaottlaka – Medgyesegyháza – Mezőkovácsháza – Battonya – Frontieră – Turnu – Variaş – Arad și retur, câștigătorii .
Cicliști
Masculin
1. Mattia Vaccari – 5 ore 05 minute 25 secunde – ITA
2. Saveliu Florin Gabriel – 05 ore 5 minute 35 secunde – ITA
3. Pola Patrick – 5 ore 08 minute 29 secunde – RO
Feminin
1. Petrus Larisa – 5 ore 27 minute 14 secunde – RO
2. Bereczky – Lázár Anita – 5 ore 37 minute 34 secunde – HUN
3. Buvár Eszter – 5 ore 44 minute 10 secunde – HUN
Tandem
1. Vodă Alexandru – Nistor Ștefan – 5 ore 36 minute 37 secunde – RO
2. Veres Ioan – Veres Ildikó – 6 ore 07 minute 53 secunde – RO
3. Kovács Sándor – Kovács Beáta – 6 ore 28 minute 53 secunde – RO
Patinatori cu rotile
Masculin
1. Mihuț Florian – 6 ore 12 minute 18 secunde – RO
2. Bartok Andreas Johan – 7 ore 47 minute 32 secunde – RO
3. Kozma Ernő – 8 ore 57 minute 51 secunde – RO
Feminin
1. Dr. Pribojszki Luca – 10 ore 35 minute 43 secunde – HUN
2. Bor Bernadett – 11 ore 20 minute 57 secunde – HUN
3. Kovács Veronika – 11 ore 34 minute 41 secunde – HUN
Alergător individual
Masculin
1. Csécsei Zoltán – 16 ore 56 minute 55 secunde – HUN
2. Tóth László – 19 ore 28 minute 08 secunde – HUN
3. Török Ilyés László – 20 ore 43 minute 02 secunde – HUN
Feminin
1. Makainé Szabó Csilla – 20 ore 08 minute 21 secunde – HUN
Alergare – Ștafetă în 2
1. FEK Étterem – 17 ore 38 minute 28 secunde – HUN
2. Békési Family – 19 ore 26 minute 51 secunde – HUN
3. Fősör FC Krisztiánok – 22 ore 14 minute 40 secunde – HUN
Alergare – Ștafetă în 5
Masculin
1. Skoda Automobil Körös Békéscsaba – 12 ore 53 minute 25 secunde – HUN
2. Sport II – 14 ore 39 minute 12 secunde – HUN
3. Békési DAC – 15 ore 40 minute 44 secunde – HUN
Feminin
1. KCKM – KOPP BÉKÉSCSABAI AC ALL TOHETHER – 16 ore 31 minute 03 secunde – HUN
2. Frühwald – 16 ore 44 minute 59 secunde – HUN
3. Happy Girls – 16 ore 57 minute 10 secunde – RO – Arad / Ghinga Olga Iulia, Palcu Cristina, Mateucă Denisa Florentina, Tamaș Gabriela, Guler – Cionca Mara Alexandra

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.