pecica  Campioana județului Arad a suferit mult în „fieful” Performanței lui Himcinschi și părea că va pierde prima manșă a barajului de promovare în Liga a III-a. Rămasă în zece oameni încă de la mijlocul primei reprize, Pecica a strâns rândurile exemplar și, cu marele sprijin al portarului Rusu, dar și inspirația antrenorului Petcuț, a revenit pe tabelă în penultimul minut de joc. La 1-1, Progresul poate comanda șampaniile pentru sâmbătă, când are loc returul cu Ighiul.
Primele 10 minute s-au desfășurat sub semnul echilibrului total și al tatonării specifice me­ciurilor cu miză. Oniche a ieșit din tipar cu un șut de la 20 de metri puțin pe lângă, iar Peii a replicat cu un voleu peste transversală. Romică David a ieșit pentru prima oară în evidență în minutul 16, printr-un șut slab, reținut fără probleme de Rus. La următoarea fază, același golgheter al Performanței a angajat un duel corp la corp cu Gabor, început undeva în afara careului, dar terminat de „centralul” Roșu cu un fluier și o decizie forțată: cartonaș roșu pentru fundașul oaspeților și penalty pentru Ighiu. S. Turuș nu a greșit ținta și amfitrionii modificau tabela încă din minutul 25. „Roș-galbenii” au încercat să profite rapid de omul în plus și de ușoara dezorganizare din jocul pecicanilor și au asaltat careul advers. Însă, Rus a fost de netrecut la fina­lizările din poziții bune ale lui Oniche, David și mai ales Bălaș. Șirul ocaziilor Performanței a fost întrerupt de lovitura liberă bine executată de Arsene de la peste 30 de metri, însă portarul Unchiaș a respins în lateral. Ultimele
5 minute ale mitanului le-au aparținut tot gazdelor. Marian putea mări avantajul pentru echipa sa, dar lovitura sa de cap a fost scoasă de Rus de sub transversală. Nici David nu a pus forță în șutul său din mijlocul careului, astfel că scorul pauzei a fost 1-0.
pecicaihiuPecica a fost mult mai ordonată din punct de vedere tactic la revenirea de la cabine și gazdele nu au mai ajuns la fel de ușor în careul advers. Apoi, Mihai Petcuț a demarat și „operațiunea” schimbările, ce avea să-i facă mult bine echipei sale. Proaspăt intrat pe teren, Darius Covaci l-a luat pe Potopea în spate, fundașul gazdelor l-a faultat din postură de ultim apărător la limita careului mare, dar Falvius Roșu a lăsat jocul să continue (min. 66). Vizitatorii au protestat îndelung mai ales că faza a fost asemănătoare cu cea din care ighienii au primit penalty, iar Gabor a fost trimis la vestiare. Performanța și-a dat seama că se joacă cu focul, iar două minute mai târziu și-au creat o ocazie clară de 2-0. R. David a scăpat singur cu portarul, dar șutul său s-a oprit în transversală. A fost momentul psihologic pe care pecicanii au știu să-l folosească în favoarea lor. Treptat, au prins tupeu și curaj în joc, au început să domine și teritorial, iar ighienii păreau să se mulțumească cu succesul la limită. Dar, a venit minutul 89, când a căzut „ghilotina” peste planurile elevilor lui Himcinschi. Peii a executat bine o lovitură de la distanță, Unchiaș a respins balonul în față, iar Fabian, pe fază, a trimis în plasă din numai 2 metri. La 1-1, pecicanii au închis meciul, însă nici gazdele nu au mai avut forța să revină în atac.
Performanța: Unchiaș – Nemeș (63 Hîrciagă), Potopea, Marian, Toma – Moga (76 Morar), Oniche, O. Turuș, Bălaș – S. Turuș, R. David (87 Dănilă). Antrenor: Adorian Himcinschi
Progresul: M. Rus –Cornea, Moise, Gabor, Moise, A. Ponta – Marinescu (52 Șiclovan) – Riviș (73 Băd), Arsene (54 D. Covaci), Fritea, Dobricean (82 Fabian) – Peii. Antrenor: Mihai Petcuț
Cartonașe galbene: Potopea – min. 90+2 / Fritea – min. 26, Dobricean – min. 34, Marinescu – min. 39
Cartonaș Roșu: Gabor (Pecica) – min. 24
Arbitri: Flavius Roșu – Nicolae Chițoui și Cristian Drăguț (toți din Timișoara).
Observatori FRF: Aron Huzu, Ovidiu Tâlvan (ambii din Sibiu).