copilMarius Copil, momentan pe locul 173 ATP, a bifat, ieri, o nouă performanţă a carierei, tenismenul arădean reuşind să câştige turneul challenger de la Quimper (Franţa), dotat cu premii în valoare de 42.500 de euro plus ospitalitate! În turul inaugural, Copil a trecut de un jucător venit din calificări, italianul Riccardo Ghedin (locul 260 ATP), scor 7-5, 6-3, după o oră şi două minute de joc. Următoarea victimă a fost numărul 69 ATP, luxemburghezul Gilles Muller, învins în optimi după o oră şi 42 de minute în trei seturi, 5-7, 6-4, 6-4, meci în care duelul aşilor i-a revenit lui Marius, scor 15-12. A fost a 12-a victorie în faţa unui jucător din Top 100, cea mai preţioasă fiind obţi­nută împotriva croatului Cilic, pe locul 13 mondial la ora meciului. În sferturi, Marius Copil l-a învins cu 7-6(5), 7-5 pe Uladzimir Ignatik, din Belarus, locul 139 ATP.
A urmat victoria din semifinale obţinută, sâmbătă, împotriva israelianului Dudi Sela, locul 106 ATP şi cap de serie numărul 5. După ce  Sela a câştigat în 2011, la Atena, cu 6-4, 6-2, Copil şi-a luat revanşa şi a câştigat tot în două seturi, 6-3, 6-4. În marea finală de astăzi, la care au asistat 8.000. de spectatori, tenismenul arădean a fost nevoit să îl înfrunte pe favoritul gazdelor, francezul Marc Gicquel, locul 138 ATP şi cap de serie numărul 8. Marius Copil s-a impus în două seturi, scor 7-6 (9), 6-4, la capătul unui meci care a durat 1 oră şi 22 de minute. „Tunarul din Carpaţi”, cum este poreclit Marius, a reuşit 21 de aşi, faţă de numai 7 ai tenismenului din Hexagon. Câştigarea turneului challenger de la Quimper, al doilea în carieră după cel din 2011, de la Kazan (Rusia), îi aduce în cont arădeanului în vârstă de 22 de ani 6.150 de euro şi 90 de puncte ATP, el urmând să bifeze din nou cel mai bun loc al carierei, după ce va urca peste 30 de locuri în clasamentul ATP, de pe 173 până pe 140!